İş Bankası ISCTR hisse yorum ve teknik analizi

Vakıf Yatırım, İş Bankası için 7,23 TL hedef fiyat ile 'AL' önerisini korudu. Değerlendirmede, ‘Banka'nın 2Ç'de TL mevduat hacmi sektör ortalamasının oldukça üzerinde %13,4 büyüme gösterirken, TL kredi büyümesi %7,6 düzeyinde kaldı’ denildi.

Abone ol
Abone ol

Konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Beklentilerin hafif üzerinde net kar

İş Bankası yılın ikinci çeyreği için beklentimizin %6,7, piyasa tahminlerinin %5,1 üzerinde bir önceki çeyreğe göre %8,4 artış ile 1,58 mlr TL net kar açıkladı.

İş Bankası'nın 2Ç'de 500 mn TL tutarında ayrılan serbest karşılık nedeniyle yükselen (ç/ç:+%6,8) karşılık giderleri, iştirak gelirlerinin çeyreksel %17,0 azalması ve efektif  vergi oranının yükselmesi, net kardaki yükselişi sınırladı.

Banka'nın 2Ç'de TL mevduat hacmi sektör ortalamasının oldukça üzerinde %13,4 büyüme gösterirken, TL kredi büyümesi %7,6 düzeyinde kaldı. 2020 yılsonu beklentilerini güncelleyen banka, TL kredi büyüme tahminini  yukarı yönlü güncellerken, 250 bp civarına revize ettiği net risk  maliyeti beklentisi ile ort.maddi özkaynak karlılığı beklentisini

%14-15'den %11-12 düzeyine çekti. Beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşen net karın hisse performansına etkisini sınırlı pozitif  olarak değerlendiriyoruz. İş Bankası için 7,23 TL olan hedef  fiyatımızı ve kısa vadeli önerimizi "Endeksin Üzerinde Getiri", uzun  vadeli önerimizi "AL" olarak koruyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar