Kamu ihalelerine 'corona' iptali

Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre corona virüsünden dolayı kamu ihalelerini tamamlamayacak firmaların sözleşmeleri feshedilecek. Uygun olan projelere ise süre uzatımı verilecek.

Abone ol
Abone ol

Resmi Gazete’de bugün yer alan Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre COVID-19 salgını çerçevesinde kamu ihaleleri yeniden değerlendirilecek.

Salgın sebebiyle aldığı işi yerine getiremeyecek olan firmalar hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın değerlendirmesi alınacak.

Alınan değerlendirme doğrultusunda ortaya çıkan durumun yükleniciden kaynaklanan bir kusurdan meydana gelmiş olması, yüklenicinin sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmesine engel nitelikte olması ve yüklenicinin bu engeli ortadan kaldırmaya gücünün yetmemesi şartlarının birlikte gerçekleştiğinin tespit edilmesi üzerine süre uzatımı ve sözleşme feshi gerçekleştirilebilecek.

Hükümet böylece hem işlerin salgın sonrası daha fazla aksamaması hemde olası daha büyük maddi kayıpların önüne geçmeyi planlıyor. Corona’dan dolayı sözleşme feshi veya süre uzatımı isteyen firmalar işin yapıldığı ilgili idareye başvuracak.

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar