Kamu sigorta şirketlerinin TVF çatısı altındaki birleşmesi tamamlandı

Kamu sigorta şirketlerinin tek çatı altında birleştirilmesi  süreci, yapılan genel kurul toplantılarında onaylandı. Birleşmiş kamu şirketlerine ilişkin tüm detaylı bilgilerin, önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katılımı  ile düzenlenecek tanıtım toplantısında kamuoyu ile paylaşılacağı  bildirildi.

Abone ol
Abone ol

Türkiye Varlık Fonu tarafından ülke ekonomisinin tasarruf bazının  büyütülmesi, bankacılık dışı finansal sektörün geliştirilmesi, aynı  zamanda Yeni Ekonomi Programı kapsamında sigortacılık ve bireysel  emeklilik alanında planlanan reformlara ivme kazandırılması amacıyla  yürütülen, kamu sigorta şirketlerinin tek çatı altında birleştirilmesi  süreci, yapılan genel kurul toplantılarında onaylandı.

Birleşmenin  onaylanmasına yönelik genel kurullar  Halk Hayat Emeklilik AŞ, Ziraat Emeklilik AŞ ile Vakıf Emeklilik ve Hayat AŞ için 24 Ağustos 2020  Halk Sigorta AŞ, Ziraat Sigorta AŞ ve Güneş Sigorta AŞ için ise 27 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşti.

Dünyada prim üretiminde 39’uncu, kişi başına düşen yıllık doğrudan prim üretimi oranında ise 65’inci sırada olan Türkiye’de, sigorta  sektörünün yapılanması konusunda adımlar atılması gerekliliği Yeni Ekonomi Programı’nda ortaya konmuştu. Bu hedefle çıkılan yolda kamu  sigorta ve bireysel emeklilik şirketlerinin faaliyetlerini tek bir  çatı altında sürdürmesinin ölçek ekonomisinin oluşturulmasına,  sağlanacak verimlilik ile maliyetlerin düşürülmesine, bankacılık dışı  finansal sektörün payının dünya ortalamalarına yükselmesine ve

Türkiye’den bölgesel bir sigorta lideri oluşturulmasına katkı sunması hedefleniyor.

Söz konusu gelişmenin sigorta sektörünü daha dinamik bir yapıya kavuşturarak, Türkiye’nin stratejik yatırımlarına sermaye sağlanması  sürecini  aynı zamanda finansal piyasalarda iyileşme ve derinleşmeyi  de destekleyeceği öngörülüyor.

Birleşmiş kamu şirketlerine ilişkin tüm detaylı bilgilerin, önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katılımı  ile düzenlenecek tanıtım toplantısında kamuoyu ile paylaşılacağı  bildirildi.

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar