Katmerciler, 39.4 milyon euroluk sipariş aldı

Katmerciler,  zırhlı savunma aracı ihracatı konusunda büyük çaplı yeni bir anlaşmaya  imza attı. İmzalanan anlaşmaya göre farklı  ihtiyaçlara uygun zırhlı araçlardan oluşan paketin toplam büyüklüğü 39 milyon 450 bin euro.

Abone ol
Abone ol

Katmerciler,  zırhlı savunma aracı ihracatı konusunda büyük çaplı yeni bir anlaşmaya  imza attı. Bir dost ülke ile imzalanan anlaşmaya göre farklı ihtiyaçlara uygun zırhlı araçlardan oluşan paketin toplam büyüklüğü 39  milyon 450 bin euro. Bu tutar, bugüne kadar Katmerciler’in tek kalemde  imzaladığı en büyük ihracat anlaşması olma özelliği taşıyor.

Sözleşme kapsamında ihraç edilecek zırhlılar arasında, Katmerciler’in kendi geliştirdiği zırhlı muharebe aracı Hızır ile Hızır’ın sınır güvenliği için özel olarak geliştirilmiş versiyonu olan
Ateş de bulunacak. İlk Hızır ihracatı, geçen yıl bir Afrika ülkesine  yapılmıştı.

Anlaşmayla zırhlı personel taşıyıcı Khan da ilk kez ihraç  edilmiş ve bir dost ülkenin envanterine girmiş olacak.

Söz konusu anlaşma, geçtiğimiz günlerde basında yer alan  haberlerde adı geçen Afrika ülkesiyle değil, bir başka dost ülkeyle  yapıldı. Ayrıca bu anlaşma, tek ürüne dayalı olmayan, farklı  zırhlıların yer aldığı bir paket anlaşma özelliği taşıyor.

2021 yılında başlayacak ve partiler halinde yapılacak araçların  teslimatı 2022 yılında tamamlanacak. Anlaşma, önümüzdeki iki yılda Katmerciler’in ihracat gelirlerine önemli katkı sağlayacak.

İhracat Yolu Hızır’la Büyüdü

Geçtiğimiz yıllarda farklı zırhlı ürünlerle farklı ülkelere ulaşan Katmerciler, savunma alanındaki ilk büyük ihracatını Hızır'la  gerçekleştirmişti. Tamamen Katmerciler tarafından geliştirilen,  ülkemizde segmentinin en güçlü zırhlı muharebe aracı olan Hızır’ın 20.7 milyon dolarlık ilk ihracat anlaşması geçen yıl yapılmış, araçlar  teslim edilmişti.

Hızır’ın sınır güvenliği için tasarlanan özel versiyonu Ateş ise Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine geçen yıl girmiş, araçlar sahada  göreve başlamışlardı. Bu özel donanımlı araç şimdi bir dost ülkede  sınır güvenliği için görev üstlenecek.

Zırhlı personel taşıyıcı Khan da, Ateş ile birlikte ilk kez ihraç  edilmiş olacak. Her türlü iklim koşullarındaki operasyonlar için  güvenlik güçlerinin tüm gereksinimlerini karşılamaya yönelik olarak Katmerciler tarafından geliştirilen Khan, NATO standartlarında  üretilen, mayına ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek koruma  sağlayan, monokok zırh çeliği gövdeye sahip, manevra gücü yüksek,  bakımı kolay, 4x4 özelliğe sahip bir güvenlik aracı.

Katmerci: İhracat Hamlemiz Devam Edecek     

Zırhlı ihracatına yönelik anlaşmasının imzalanmasının ardından bir  açıklama yapan Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci,  “Her biri kendi kategorisinde yüksek vasıflara sahip savunma sanayii  ürünlerimizin ihracatına yönelik çalışmalarımız meyvelerini vermeye  devam ediyor. Türkiye savunma sanayiinin uluslararası ölçekte yükselen  itibarının da katkısıyla yaklaşık 40 milyon euro’luk bir anlaşmaya  imza atmış olmak, ülkemiz, sektörümüz ve şirketimiz açısından son  derece sevindirici ve gurur verici. Anlaşma kapsamında tek ürünün  değil farklı segmentlerden zırhlı araçların olması, Katmerciler  kalitesine ve Türk savunma sanayiine duyulan güvenin de bir  göstergesidir” dedi.

Sözleşme kapsamındaki teslimatların partiler halinde yapılacağını  ifade eden Katmerci, sözlerine şöyle devam etti: 

“Bu başarı, Türk zırhlılarının dost ülke envanterlerinde daha  güçlü bir şekilde yer almasına imkan vereceği gibi, Katmerciler’in  ihracat hamlesini büyütmesine ve ihracat gelirlerini artırmasına da  katkı sağlayacaktır. 2020 yılını gelir, ihracat ve karlılık  hedeflerimizin üzerinde tamamladık. Halka açık bir şirket olarak  yatırımcılarımıza ve hissedarlarımıza güzel haberler vermekten büyük  memnuniyet duyuyoruz. Bu yeni anlaşma önümüzdeki iki yılın ihracat  hedeflerine önemli katkı sağlayacaktır. Bizler belirlediğimiz hedefler  doğrultusunda yolumuza güvenle devam ediyoruz. Afrika başta olmak  üzere dünyanın farklı noktalarından dost ülkelere yönelik ihracat  hamlemiz sürüyor. İyi haberler vermeye devam edeceğimize inanıyoruz.

Savunma alanında ihracatımızı büyütmek, toplam gelirlerimizi ve  karlılığımızı artırmak en öncelikli hedeflerimiz arasında.”

KATMR KATMERCILER ARAC USTU EKIPMAN SANAYI VE TICARET A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 4.75
Satış 4.76
Değişim -0.05%
Son Değer 4.76
En yüksek 4.98
En düşük 4.74
Haftalık Değişim 11.2149%
Aylık Değişim 11.2149%
Yıllık Değişim 54.5454%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar