Koç Holding KCHOL hisse yorumu ve teknik analizi

İş Yatırım, Koç Holding için 22,00 TL hedef fiyat ile AL tavsiyesini korudu. Analizde, ‘Hisse başına 22TL’lik hedef fiyatımızla AL tavsiyemizi koruyoruz. Hedef fiyatımız %47 yukarı yönlü potansiyele işaret ediyor’ denildi.

Abone ol
Abone ol

Konu ile ilgili raporda şu değerlendirme yapıldı:

"Kapanış (TL) : 15 - Hedef Fiyat (TL) : 22 - Piyasa Deg.(TL) : 38038 - 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 22.21

KCHOL 2Ç20 Finansal Sonuçları   

Karlılıkta büyük bir sürpriz yok: Koç Holding 2Ç20 finansallarında  yıllık bazda %33’lük düşüşle piyasa beklentisinin %11 altında 961  milyon TL’lik net kar açıkladı (İş Yatırım: 1,01 milyar TL, Piyasa: 1,08 milyar TL). Net kardaki yıllık bazdaki düşüşün nedeni büyük  ölçüde enerji ve finans segmentlerinin geçen seneye göre daha zayıf  performansları olurken, tahminlerimizdeki sapmanın sebebi ise enerji  segmentinin karlılığa beklentimizden daha zayıf olan katkısı oldu.

Holding’in net aktif değerinin %90’ından fazlasını oluşturan halka  açık grup şirketlerinin sonuçlarını halihazırda açıklamış olmaları  sebebiyle net karda önemli bir sürpriz yok, ancak halka kapalı  iştiraklerden Otokoç’un performansı göze çarpıyor. Holding’in net  aktif değerinin %5’ini oluşturan en büyük halka kapalı iştirak

Otokoç’un satışları güçlü yurtiçi talebin etkisiyle yıllık bazda %25  artarak 4,4 milyar TL olurken FAVÖK’ü de güçlü satış büyümesi ve 2020’nin ilk yarısındaki maliyet azalışlarıyla yıllık bazda %41 büyüme  ile 896 milyon TL oldu.

Pandeminin de olumsuz etkisi ile zayıf operasyonel sonuçlar:

Holding’in kombine satışları enerji, otomotiv ve finans segmentlerinin  zayıf performansı sonucu yıllık bazda %15’lik düşüşle 34,5 milyar TL  olurken, kombine operasyonel karlılık enerji ve otomotiv  segmentlerinden gelen zayıf katkı sonucu yıllık bazda %27’lik düşüşle

3,9 milyar TL olarak gerçekleşti. YKB AT1 yatırımını da içeren  düzeltilmiş net nakit pozisyonu 419 milyon dolara geriledi (1Ç20 sonu 445 milyon dolar, 2019 sonu: 673 milyon dolar). Holding’in YKB AT1  yatırımı hariç solo net nakit pozisyonunun ise 240 milyon dolar  olduğunu hatırlatırız.

NAD iskontosu tarihi yüksek seviyelerde: Hisse net aktif değerine  göre sırasıyla 3 aylık, 1 yıllık ve 3 yıllık %13, %8 ve %8  iskontolarına göre tarihsel olarak daha yüksek bir iskontoyla işlem  görüyor. Holding’in halka açık şirketlerinin NAD’ine göre olan primi  iskontoya dönüşmüş durumda. Mevcut haliyle hisse, halka açık NAD’ine  göre %19’luk cazip bir iskontoyla işlem görüyor (3 aylık, 1 yıllık ve

3 yıllık primleri sırasıyla %12, %17 ve %16). Genişleyen iskontoların Türk hisse senedi piyasasındaki riskten kaçınma eğilimi, bu sene COVID-19’un olumsuz etkisi ve zayıf karlılıkları sebebiyle  iştiraklerden düşük temettü geliri elde etmesi, iştiraklerine göre  daha yüksek yabancı sahiplik oranı olması ve yabancı payının tarihsel  dip seviyelere gerilemesi gibi sebepleri olduğunu kabul etsek de  mevcut NAD iskontolarının, Holding’in temel değerini yansıtmadığını ve  hisseye iyi bir giriş noktasına işaret ettiği görüşündeyiz.

Hisse  başına 22TL’lik hedef fiyatımızla AL tavsiyemizi koruyoruz. Hedef  fiyatımız %47 yukarı yönlü potansiyele işaret ediyor. Ayrıca Holding’in net aktif değerinin toplamda %20’sinden fazlasını oluşturan  iştirakleri TOASO ve ARCLK’in de en çok önerilenler listemizde yer  aldığını hatırlatırız."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar