Merkez Bankası'ndan enflasyon değerlendirmesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayına ilişkin enflasyon değerlendirmesini yayımladı. Değerlendirmede üretici fiyatlarında etkili olan unsurlar arasında Türk Lirası'ndaki yakın dönemdeki görünüm de sayıldı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayı enflasyonunda Türk Lirası'nın etkilerine de atıf yaptı.

TCMB Mart ayına yönelik fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde enflasyondaki yükseliş enerji, hizmet ve temel mallardan kaynaklandığını, gıda grubunda enflasyonun gerilediğini belirtti.

Bankadan yapılan değerlendirmede gıda enflasyonunun taze meyve ve sebze fiyatları öncülüğünde bir önceki aya kıyasla yavaşladığı, işlenmiş gıda enflasyonundaki güçlü artış eğiliminin bir miktar hız kesmekle birlikte devam ettiği ifade edildi.

Uluslararası petrol fiyatlarındaki artış eğilimine rağmen eşel mobil uygulaması enflasyonu sınırladığını söyleyen TCMB bu doğrultuda, enerji fiyatları yatay bir seyir izlese de grubun yıllık enflasyonunun baz etkisiyle belirgin şekilde yükseldiği belirtildi.

Değerlendirmede hizmet enflasyonuna ilişkin olarak "Kontrollü normalleşme sürecinin bazı alt kalemler üzerindeki yukarı yönlü etkisi ve özel iletişim vergisindeki artışın gecikmeli yansımalarına bağlı olarak artış kaydetmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Üretici enflasyonunda TL görünümü vurgusu
TCMB değerlendirmesinde temel mal enflasyonu ve üretici enflasyonuna ilişkin analizlere de yer verdi.

Buna göre temel mal enflasyonunda dayanıklı tüketim malları dışındaki sektörlerdeki gelişmelerle yukarı yönlü seyir korundu. Üretici fiyatları ise başta petrol ve endüstriyel metaller olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki yükseliş, Türk lirasında yakın dönemdeki görünüm ve bazı ürünlerde süregelen arz sıkıntılarının etkisiyle güçlü bir artış kaydederek yükseliş eğilimini sürdürdü.

TCMB bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları artarken, eğilimleri bir miktar gerilese de yüksek seviyesini koruduğunu belirtti.

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar