Merkez Bankası'nın swap hamlesi TL’yi nasıl etkiledi?

Dolar/TL kuru Merkez Bankası'nın swap işlemlerinde kullanılan TL faizini yükseltmesinin ardından dalgalandı. Perşembe gününü 7.9449 seviyesinden tamamlayan Dolar/TL kuru, haftanın son işlem gününde 7.90'ın üzerindeki seyrini sürdürüyor.

Abone ol
Abone ol

Kur, Merkez Bankası'nın Merkez swap işlemlerinde kullanılan TL faizini yükseltmesinin ardından ilk işlemlerde geriledi.

Karar öncesinde 7.95'in üzerinde olan dolar/TL, kararın ardından 7.90 seviyelerine kadar çekildi. Sonrasında ise düşüşünün önemli bir kısmını geri alarak önceki kapanışa yatay seyre döndü.

Döviz kurları bu hafta yeni rekorlar kaydetti. Dolar/TL Cuma günü TSİ 11.00'de yüzde 0.05 ekside 7.9410'dan işlem gördü. Euro/TL değişmeyerek 9.3502'den alıcı buldu. Sterlin/TL fazla değişmeyerek 10.2846'da kaldı.

Merkez Bankası'nın Perşembe günkü verilerine göre yabancılar, faiz artırımının ardından TL varlıklarda 2018'den bu yana en fazla alımı gerçekleştirdi. Deniz Yatırım stratejisti Orkun Gödek, e-posta notunda "Haftalık veriler yabancı yatırımcıların Türk menkul kıymetlerinde 610.1 milyon dolarlık net alıcı olduğunu gösterdi. Hazine tahvilleri 479 milyon dolarlık net giriş ile Ekim 2019'dan bu yana en iyi performansını gösterdi. Bu, yabancı yatırımcıların atılan adımlara aylar sonra yanıt verdiğini gösteriyor." dedi.

Kaynak: Bloomberg HT

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar