Model portföyünde değişikliğe gitti

Yapı Kredi Yatırım, BİM'i 105,00 TL hedef fiyat ve "al" tavsiyesi ile model portföyüne ekledi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Yapı Kredi Yatırım'ın raporundan yer alan detaylar şöyle;

BİM’i, 105TL hedef fiyat ve %54 getiri potansiyeli ile en tercih ettiğimiz hisselerin yer aldığı Model Portföyümüze ekliyoruz.

Hisseyi tercih etmemizin ana nedenleri: (i) Güçlü finansal görünüm. BİM’in yurtiçi işlenmiş gıda enflasyonunun %34 arttığı 2021’in son çeyreğinde, hem şirket yönetiminin hem de piyasa tahminlerinin üzerinde kalmasını sağlayacak şekilde %31 ciro artışı, %9,3 VAFÖK marjı yakalamasını bekliyoruz.

(ii) Rekabetçi konum. Şirketin karlı ve nakit yaratan büyümesine 2022 yılında da devam edeceğini öngörüyoruz.

Temel gıda harcamalarının, hanehalkı bütçelerinden yüksek pay almaya devam etmesini beklediğimiz ve tüketicilerin fiyat hassasiyetinin artacağını düşündüğümüz mevcut enflasyonist ortamda, Bim’in hakim pazar konumu, rekabetçi avantajları ve düşük fiyatlama becerisiyle, rakiplerinden daha hızlı büyüyeceğini düşünüyoruz.

Bu beklentilerimiz, %45 ciro artışı ve %56 net kar büyümesi olarak 2022 tahminlerimize yansımış durumda. (iii) Endişeler haklı ama çoklukla fiyatlandı. Hissenin ileriye dönük çarpanları, tarihi ortalamalarının altındadır. 2022 tahminlerimize göre hesapladığımız 5.8x FD/VAFÖK ve 10.4xF/K çarpanları, geçmiş ortalamaların %55 ve %40 altındadır.

Şirketin finansal sonuçlarıyla uyumlu olmayan bu tabloda, en başta 852 milyon TL’lik Rekabet Kurumu cezası ve gündemden hiç eksik olmayan zincir marketlere yasal sınırlamalar gelebileceği haberlerinin rol oynadığını düşünüyoruz. Her ne kadar bu endişeleri haklı bulsak da, mevcut düzeylerde çoklukla fiyatlandıkları kanaatindeyiz.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar