Moody's'ten corona virüs ve petrol fiyatları değerlendirmesi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, dünyada hızla yayılan corona virüs (Kovid-19) salgını ve petrol fiyatlarındaki şokun kredi notlarını olumsuz etkileyeceğini duyurdu.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Moody's'ten yapılan açıklamada, dünyada hızla yayılan corona virüs salgınının ekonomik görünümün bozulmasına, petrol fiyatlarının hızla düşmesine ve finansal piyasalarda çalkantılara neden olduğu belirtildi.

Dünya genelinde birçok sektörde daha önce görülmemiş kredi şoklarının yaşandığı kaydedilen açıklamada, ekonomik faaliyetlerdeki kesintilerin haziran sonuna kadar devam etmesinin ve yılın ikinci yarısında toparlanma görülmesinin beklendiği bildirildi.

Açıklamada, merkez bankaları tarafından atılan parasal genişleme  adımları ve bunlara bağlı gerçekleşen mali politikaların likidite baskılarını rahatlatacağı aktarılarak, bunların finansal sektör karlılıklarını olumsuz  etkileyeceği vurgulandı.

Kovid-19 salgını ve petrol fiyatlarındaki düşüşe en korunmasız kalan  kurum ve ülkelerin kredi notlarının en çok olumsuz etkileneceğine dikkat çekilen  açıklamada, "Corona virüs salgını ve petrol fiyatları şokunun finansal kurumların  varlık değerlerine olumsuz etkisi olacak." ifadesine yer verildi.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar