Morgan Stanley 150 baz puan faiz artışı bekliyor

Ekonomi yönetimindeki değişiklikler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni ekonomi dönemi mesajları sonrasında yabancı kurumlar 19 Kasım'daki Para Politikası Kurulu toplantısından en az 475 baz puan faiz artışı çıkmasını beklerken Morgan Stanley daha sınırlı bir artış olacağını öngördü.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 19 Kasım'daki toplantısında 150 baz puanlık faiz artışı kararı alacağını öngördü.

Morgan Stanley ekonomistleri Alina Slyusarchuk, Andrea Masia ve Georgi Deyanov'un imzasını taşıyan raporda kurumun faiz artışı beklentisi diğer yabancı kurumlara göre oldukça sınırlı kaldı.

Morgan Stanley ekonomistleri raporlarında enflasyonist baskıları sınırlama amacını sağlamlaştırmak için TCMB'nin daha büyük faiz artışına karar verebileceğini ancak Türk Lirası kredi büyümeleri ve yurtiçi talep artışı gibi enflasyonu sürükleyen faktörlerin normalleştiğini, bunun da agresif olmayan bir aksiyon gerektirdiğini ifade etti.

Daha önce aralarında Barclays, Goldman Sachs ve Deutsche Bank gibi kurumlar 19 Kasım'daki toplantıda TCMB'den 475 baz puanlık faiz artışı öngören raporlar açıklamıştı.

Ekonomide yeni dönem

Cumhurbaşkanlığı kararnemesiyle eski Maliye Bakanı Ağbal, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanırken, Berat Albayrak'ın istifası sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine de Lütfi Elvan atanmıştı.

Ekonomi yönetimindeki bu değişikliklerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomide yeni döneme ilişkin mesajlarında enflasyonu tek hanelere indirmeye kararlı olduklarını, gerekirse acı reçete uygulanabileceğini söylemişti.

Gelen bu mesajlar sonrasında birçok yabancı kurum TL lehine pozisyon alırken, TCMB'nin 19 Kasım'da en az 475 baz puan faiz artışına gideceğini öngörmüştü.

Kaynak: Bloomberg HT

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar