Mrp Nedir? Nasıl Yapılır

Günümüz iş hayatında şirketlerin ayakta kalabilmesi için kaynağın verimli kullanılması çok önemlidir. Bunun en başında ise malzeme ihtiyaç planlanması yapılması gerekir. Peki bu anlamda mrp nedir? İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Rekabet iş dünyasında var olan ve şirketler için çok önemli olan bir etkendir. Özellikle rekabet göz önünde bulundurulduğu zaman şirketlerin ayakta kalabilmesi için yeniliklere açık olması gerekir. Ayrıca üretim yapan firmaların verimliliklerini arttırabilmeleri için kaynakların da verimli bir şekilde kullanılması gerekir. Fakat kurumsal kaynakların verimli bir şekilde kullanılabilmesi önemli olduğu kadar zor bir durumdur. Bu sebeple malzeme ihtiyaç planlanması yapılması gerekir. Peki, mrp nedir?

MRP Nedir?

Malzeme ihtiyaç planlaması diğer bir ismi ile mrp nedir sorusu sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. Malzeme ihtiyaç planlaması programları teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte şirketlerde kullanılmaktadır. Bu planlama sayesinde kaynaklar verimli de düzgün bir şekilde kullanım sağlanmaktadır.

Üretim sırasında kullanılan malzemelere harcanan sermayenin kontrolü firmalar için çok önemli bir durumdur. Bu anlamda malzeme ihtiyaç planlaması programlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Genellikle üretim yapan firmalar tarafından mrp tercih edilmektedir. Malzeme ihtiyaç planlaması ile üretimdeki verimlilik artar ve müşterilere çok daha iyi bir hizmet sunulur.

Günümüzde hemen hemen tüm firmalar malzeme ihtiyaç planlaması yapmaktadır. Malzeme ihtiyaç planlaması sayesinde firmalar stok planlama yapabilmekte ve müşterilerine tüm konularda hızlı bir şekilde hizmet sağlayabilmektedir.

Malzeme İhtiyaç Planlama Sistemi Ne İşe Yarar?

Günümüzde özellikle üretim yapan firmaların tercih ettiği b sistem mrp nedir sorusunun da sorulmasına neden olmaktadır. Malzeme ihtiyaç planlaması yani mrp şirketlerin verilerini doğru ve etkin bir şekilde kullanımına olanak sağlayan bir sistemdir. Özellikle mrp sisteminin firmalarda kullanılması ile birlikte üretimlerde ciddi bir artış olduğu da gözlemlenmektedir.

MRP Programının Doğru Kullanılabilmesi Neye İhtiyaç Duyulur?

Malzeme ihtiyaç planlaması, mrp nedir sorusu ile birlikte bu programın etkin kullanılması için nelere ihtiyaç duyulur sorusu da merak edilmektedir. Bu programın firmalar tarafından doğru bir şekilde kullanılabilmesi için ihtiyaç duyulanlar şunlardır:

 • Programın etkin kullanılabilmesi için bilgisayar desteğinin yeterli olması gerekmektedir.
 • Bilgisayar desteği ile birlikte planlamanın da düzgün yapılması gerekmektedir.
 • Firmalarda verilerin doğru bir şekilde girilmesi gerekir.
 • Malzeme ihtiyaç planlaması programının kullanımına yönetimin destek olması gerekir.
 • Kullanıcıların MRP programı ile ilgili bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

MRP Sisteminin Firmalara Sağladıkları Avantajlar Nelerdir?

İşletmelerin malzemeye dayalı olan yatırımlarını en aza indirerek verimliliği arttırmak ve yapılan hizmetleri geliştirmek amacıyla kullanılan sisteme malzeme ihtiyaç planlaması adı verilmektedir. Böylece mrp nedir sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Malzeme ihtiyaç planlaması sisteminin firmalara sağladıkları avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Şirketlerde stok kontrolü doğru olarak gerçekleşir.
 • Üretimde verimlilik artar.
 • Müşterilere sunulan hizmetin kalitesi de yükselir.
 • Pazar taleplerine iyi bir şekilde cevap verilir.
 • Stok durumu için en az miktar belirlenebilir.
 • Gelecekteki ürünlerin üretimi için planlama yapılabilir.

MRP Kullanmanın Önemi

Üretim yapan firmalarda kullanılan malzeme ihtiyaç planlaması, diğer adı ile mrp nedir sorusu oldukça önemli olmaktadır. Firmalar için üretimde oldukça önemli olan malzeme ihtiyaç planlaması üretimde verimliliğin arttırılması amacıyla kullanılmaktadır. Firmaların bünyesine aldıkları malzemelerin planlanması ve etkin bir şekilde kullanılması, gereksiz malzeme alımlarının önüne geçilmesi için çok önemli bir sistemdir. Bu sayede mrp şirketler için büyük kurtarıcı sayılmaktadır.

Üretim yapan firmalarda alınan malzemelerin türü ve miktarları ile ilgili planlama yapmak stratejik açıdan çok önemlidir. Malzeme ihtiyaç planlaması ile birlikte en az malzeme ile maksimum müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır. Ayrıca mrp programını firmalar için önemli yapan üç farklı etken bulunmaktadır. Bu etkenler şunlardır:

 • Malzeme ihtiyaç planlaması fabrikaların kapasitelerine göre stok durumunu kolaylaştırır.
 • Üretimde önemli ve öncelikli olan malzemeler daha kolay temin edilebilir.
 • Malzemelerin stok kontrolleri daha kolay yapılmaktadır.
   
Kategoriler Şirket Haberleri
Yorumlar