O hissede 'AL' tavsiyesi

Ziraat Yatırım, TAV Havalimanları hedef fiyatını 34,90 TL'den 37,20 TL'ye, tavsiyesini 'EKLE'den 'AL'a revize etti. Raporda, 'TAV'ın hedef hisse fiyatını, tahminlerimizde yapmış olduğumuz güncellemeler ve iskonto oranındaki düşüşün etkisiyle 34,90TL'den 37,20TL'ye yükseltiyoruz.' denildi

Abone ol
Abone ol

Değerlendirmede şöyle denildi:

"TAV Havalimanları'nın 2019 yılı son çeyrek ana ortaklık net dönem karı 1.418,6mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 1.864mn TL'nin hem piyasa beklentisi olan 1.534mn TL'nin altında gerçekleşmiştir.

4Ç2018'de TAV 323,4mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. DHMİ tarafından Atatürk Havalimanı'nın erken kapanmasına istinaden yapılacak olan telafi miktarı Şirket'in 2019 finansallarına durdurulan faaliyetlerden gelirler olarak dahil edilmiş ve bu durum şirketin yüksek kar açıklamasını sağlamıştır. Tahminimizdeki sapmada durdurulan faaliyetlerden elde edilen gelirlerin beklentimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur.

TAV'ın satış gelirleri son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,3 oranında artarak 1.061mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar ise aynı dönemde, maliyetlerdeki görece yüksek artışa bağlı olarak %9,8 oranında azalarak 420,2mn TL'ye gerilemiştir.

Diğer taraftan operasyonel giderler %13 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 58,1mn TL gelir kaydedilmiştir. Bunlara bağlı olarak faaliyet karı ise %6,4'lük gerilemeyle 145,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan şirketin düzeltilmiş FAVÖK'ü ise aynı dönemde %32,9 oranında artarak 284,3mn TL'ye (46,1mn Euro) yükselmiştir.

Aynı dönemde yatırım faaliyetlerinden 17,5mn TL gelir kaydedilirken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan ise 40,6mn TL gider kaydedilmiştir. Finansman giderleri ise 219,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Tüm bunlara bağlı olarak sürdürülen faaliyetlerden vergi öncesi 97mn TL net dönem zararı kaydedilmiştir.

Atatürk Havalimanı'nın erken kapanmasına istinaden kaydedilen telafi miktarına bağlı olarak durdurulan faaliyetlerden 1.574,6mn TL net dönem karı kaydedilmiş ve buna bağlı olarak da şirketin ana ortaklık net dönem karı son çeyrekte 1.418,6mn TL olarak gerçekleşmiştir.

TAV'ın hedef hisse fiyatını, tahminlerimizde yapmış olduğumuz güncellemeler ve iskonto oranındaki düşüşün etkisiyle 34,90TL'den 37,20TL'ye yükseltiyoruz. Hedef hisse fiyatımızdaki artışa bağlı olarak daha önceki "EKLE" önerimizi de "AL" olarak değiştiriyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar