O hissede 'AL' tavsiyesi verdi

Ziraat Yatırım, Kordsa için 20,80 TL hedef fiyat ile 'AL' tavsiyesini korudu. Konuyla ilgili raporda, 'Çin'de ortaya çıkan koronavirüs, hammadde fiyatlarında dalgalanma ve sektörde hacimsel bir daralma riski barındırsa şu aşamada hedef hisse fiyatımız olan 20,80TL ve "AL" önerimizde bir değişiklik yapmıyoruz' denildi.

Abone ol
Abone ol

Değerlendirmede şöyle denildi:

"Kordsa'nın 4Ç2019'daki ana ortaklık net dönem karı 71,1mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 73mn TL'ye hem de piyasanın ortalama kar beklentisi olan 68mn TL'ye yakın gerçekleşmiştir. Şirket'in bir önceki yılın son çeyreğindeki ana ortaklık net dönem karı 34,5mn TL idi.

Dördüncü çeyrek karı sonrasında Şirket'in 2019 yılı ana ortaklık net dönem karı bir önceki yıla göre %16,2 oranında artarak 339,8mn  TL'ye yükselmiştir.

Global otomotiv piyasasında 2019 yılının ikinci yarısından sonra görülen daralmanın etkisinin hissedilmeye devam etmesine karşın, TL'deki değer kaybının ve Axiom'un katkısıyla Kordsa'nın 4Ç2019'daki satış gelirleri yıllık %8,1 oranında artarak 1.266mn TL'ye çıkmıştır.
Maliyetler ise %5,6 oranında artış kaydetmiş ve 1.039mn TL olmuştur.

Satışların maliyetlerden daha yüksek oranda artmasına bağlı olarak brüt kar da yine aynı dönemler itibarıyla %21,1 oranında artmış ve 226,9mn TL'ye yükselmiştir. Şirket'in FAVÖK'ü de son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre düşük bazın da etkisiyle %28,5 oranında artarak 164,7mn TL'ye yükselmiştir. FAVÖK marjı da %13,0 olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın son çeyreğindeki %10,9 FAVÖK marjının üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket'in 4Ç2019'daki net ve brüt kar marjları ise sırasıyla %5,6 ve %17,9 ile bir önceki yılın dördüncü çeyreğindeki marjların üzerinde gerçekleşmişlerdir. Öte yandan, Şirket bu çeyrekte 60,4mn net finansman gideri kaydetmiştir.

Şirket'in net borcu çeyreksel bazda önemli bir değişim göstermeyerek 2,38 milyar TL olmuştur. Şirket'in net borç/FAVÖK oranı ise 3,2x oranı ise yılsonu beklentilerimizin bir miktar üzerinde gerçekleşmiştir.

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs, hammadde fiyatlarında dalgalanma ve sektörde hacimsel bir daralma riski barındırsa şu aşamada hedef hisse fiyatımız olan 20,80TL ve "AL" önerimizde bir değişiklik yapmıyoruz. Yüksek rekabetin bulunduğu lastik takviye sektöründe görece düşük büyümenin devam edebileceğini ancak şirket gelirlerinde daha karlı bir alan olan kompozit payının ise artacağını öngörüyoruz.

Net borç/FAVÖK oranının da, 3,5x seviyesinin altında kalmasını beklerken, mevcut 3,2x net borç / FAVÖK oranın hisse üzerinde önemli bir etki yapmasını beklemiyoruz."

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar