O hisseyi takip listesine ekledi

ICBC Yatırım, Turkcell'i 21,00 TL hedef fiyat ve 'al' tavsiyesi ile takip listesine ekledi. Raporda, 'Pandemi süresince duraklamanın ardından operatörler Turkcell'in öncülüğünde Temmuz itibarıyla yukarı yönlü fiyat güncellemesine başladı. Bu durumun 2020'nin son çeyreğinde net satışlara olumlu yansıması beklenebilir' tespitinde bulunuldu.

Abone ol
Abone ol

ICBC Yatırım, konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"TCELL hissesini hisse başına 21.00 TL hedef fiyat ve AL taviyesiyle takip listemize dahil ediyoruz...

Yaklaşık 37 milyon abone sayısı ve yüzde 41 pazar payıyla Turkcell pazar lideri konumunu koruyor.

Ayrıca dijital iş kolunun gelecekte şirketin büyümesine önemli katkı sağlaması bekleniyor.

Güçlü iş modeli ve kar marjı…

Turkcell pazardaki büyüme ve pazar payı kazanımının katkısıyla 2020'yi yaklaşık 1 milyon yeni abone kazanarak kapatacak. Şirket abone kazanımını 2019'da açıkladığı 3 yıllık plan dahilinde sürdürmeyi hedefliyor.

Abone kazanımı gibi ARPU büyümesi de geçtiğimiz yıllarda olumlu seyretti. Enflasyonun üzerinde bir ARPU büyümesi ile Turkcell 2019'da yüzde 41.5 FAVÖK marjı sağlarken, 2020'nin de yüzde 41-42 seviyesinde kapanması bekleniyor.

Fiyat güncellemeleri...

Pandemi süresince duraklamanın ardından operatörler Turkcell'in öncülüğünde Temmuz itibarıyla yukarı yönlü fiyat güncellemesine başladı. Bu durumun 2020'nin son çeyreğinde net satışlara olumlu yansıması beklenebilir.

Yılın ilk 9 ayında sabit pazarda ARPU yıllık yüzde 9'un üzerinde artarken, mobil pazarda ARPU yıllık yüzde 10'un üzerinde artış kaydetti. Aynı dönemde, Turkcell'in mobil gelirlerinde kullanıcı başına geliri pazarın üzerinde, yüzde 13 düzeyinde gerçekleşti.

Roaming gelirleri üzerinde baskı kademeli olarak azalacak...

Türkiye'de ve dünyada pandemi boyunca insan hareketliliğinin azalması operatörlerin roaming gelirlerini olumsuz etkiledi. Turkcell'in roaming gelirleri 2020'nin 2. çeyreğinde yıllık yüzde 71, 3. çeyrekteyse yüzde 33 düşüş kaydetti. Roaming gelirlerinin 2021'in ikinci yarısından itibaren toparlanması beklenebilir.

Temettü dağıtım oranı 2021'de yüzde 50'yi bulabilir... Turkcell'in temettü politikası dağıtılabilir karının en az yüzde 50'sini dağıtmak yönündedir. Ancak, yasal sınırlamalar sebebiyle şirketin temettü dağıtım oranı 2020'de yüzde 25'te kaldı. Bu nedenle 2021'de şirket yüzde 50'nin üzerinde bir dağıtım oranı teklif edebilir.

TCELL'i hisse başına 21.00 TL hedef fiyat ve AL taviyesiyle takip listemize dahil ediyoruz... Turkcell hisseleri 2021 tahminlerimize göre 7.8x F/K ve 3.1x FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görürken, benzer şirketlerin ortalama çarpanları 12.5x F/K ve 5.7x FD/FAVÖK seviyesinde bulunuyor. "

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar