Piyasalar yeni haftaya sakin başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklayacağı yeni haftanın açılışında küresel piyasalarda yatay bir hakim. Dolar/TL 6,83; euro/TL 7,66 seviyesinden açıldı. Öte yandan Uluslararası piyasada en dikkat çeken hareketliliğin yaşandığı spot altın, son 1 ayın zirvesinde.

Abone ol
Abone ol

Dünyanın birçok noktasında artan vaka sayıları nedeniyle salgında ikinci dalganın ekonomileri etkileyip etkilemeyeceği yönünde soru işaretleri piyasalardaki belirsizliği destekliyor. ABD vadelileri ve Asya borsaları yeni haftaya yatay başladı. Asya'da birçok ülke borsaları artıda olsa da yükselişler çok sınırlı seyrediyor. ABD vadelilerindeki artılar da yüzde 0,2 seviyelerinde bulunuyor.

Yurt içinde ise dolar/TL 6,83; euro/TL 7,66 düzeyinden haftaya başladı. Haftalardır devam eden 1720-1730 dolarlık aralığı kıran spot altının ons fiyatı 1750 dolar düzeyine geldi.

Haftanın kritik verileri: TCMB faiz kararı ve ABD büyüme rakamları

TCMB Para Politikası Kurulunun (PPK) 25 Haziran Perşembe günü gerçekleştirileceği toplantı ile faiz kararını açıklayacak. Piyasalarda ağırlıklı olarak faiz indirim beklentisi oluşurken; indirim oranının 25 -50 baz puan aralığında olması bekleniyor. Şu anda mevcut politika faizi yüzde 8,25 düzeyinde. Aynı gün küresel piyasalar için haftanın en önemli verisi olan ABD büyüme rakamları da açıklanacak.

Petrol fiyatlarında yükselişe talep engeli

Global petrol arzının kısılması yönünde atılan adımlar petrol fiyatlarını yukarı itmeye devam ediyor, ancak talebe yönelik endişeler yukarı hareketlerin sınırlı kalmasına yol açıyor. Haftaya sakin başlayan brent petrolün varili 42,20 dolar; ABD tipi ham petrol ise 39,70 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, "Koronavirüs salgınında ikinci dalga endişelerinin büyümekte olduğu ortmada petrol fiyatlarının daha yukarı gitmesini zor görüyoruz" değerlendirmesini yapıyorlar.
Dünya Sağlık Örgütü Pazar günü yaptığı açıklamada global koronavirüs vakası sayısında kuzey ve güney Amerika'nın öncülüğünde rekor artış yaşandığını duyurmuştu.

Spot altın 1 ayın en yüksek seviyesine çıktı

Uluslararası piyasalarda spot altın fiyatı, koronavirüs vakalarının hızla artmaya devam etmesinin global ekonomide toparlanmayı geciktireceği endişelerinin etkisi ile son 1 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Spot altın fiyatı, güvenli liman arayan yatırımcıların talebi ile bu sabah 18 Mayıs'tan bu yana görülen en yüksek seviye olan 1.758 dolar/ons seviyesine kadar çıktı. Şu sıralarda ise Cuma gününe göre yüzde 0,42 artışla 1751,50 dolar/ons seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, "Genel risk algılamaları piyasaya yardım ediyor. Piyasa, büyüme için görünüm konusunda endişeli ve bu elbette altın için destekleyici" değerlendirmesinde bulunuyorlar.

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar