Piyasalarda 'ikinci dalga' endişesi

Koronavirüs salgınında ikinci dalga endişelerinin yükselmesi, küresel piyasalarda satış baskısı oluşturmaya devam ediyor. Türkiye'de ise bütçe rakamlarının alınacağı günde dolar/TL 6,81; euro/TL 7,68 düzeyinde...

Abone ol
Abone ol

Küresel piyasalarda, pandemide artan ikinci dalga endişesiyle birlikte satışlar devam ediyor. Haftanın açılış gününde ABD vadeliler ve Asya borsalarında eksiler görülüyor. ABD vadelilerinde yüzde 2'lerin üzerinde kayıplar yaşanırken Asya'da da benzer seviyelerde düşüşler yaşanıyor. Japonya'da Nikkei Endeksi yüzde 2,5; Güney Kore'de KOSPI Endeksi yüzde 2; Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1,8 düzeyinde kayıplar yaşanıyor.

Dolar/TL 6,81; euro/TL 7,68 düzeyinde

Türkiye'de bütçe rakamlarının izleneceği haftanın ilk gününe dolar/TL 6,81 seviyesinden başlarken, euro/TL 7,68 seviyesinden açıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mayıs ayına ilişkin bütçe rakamlarını saat 11.00'de açıklayacak.

ABD vadeli endeksleri yeni haftaya düşüşle başladı

ABD'nin bazı eyaletlerinde koronavirüs vakalarının arttığı, hastanelerin yeniden dolmaya başladığı haberlerinin yol açtığı salgında ikinci dalga endişeleri, ABD vadeli endekslerinde güçlü düşüşe yol açtı. Vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi şu sıralarda yüzde 2,50 düşüşle işlem görüyor. S&P 500 vadeli endeksi yüzde 2,05; Nasdaq 100 vadeli endeksi yüzde 1,40 ekside.

Koronavirüs vakalarında artış petrol fiyatlarını geriletti

Koronavirüs vakalarının ekonomilerin yeniden açılmaları ile birlikte artış göstermesinin, akaryakıt talebinde zayıflığın uzun sürmesine yol açacağı endişeleri uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarını geriletti.

Brent petrolünün varil fiyatı 39 doların altında işlem görüyor. NYMEX'de Batı Teksas petrolü de 35 dolar seviyesinde. Petrol fiyatları geçtiğimiz hafta yüzde 8 civarında gerilemişti. Bu, nisan ayından bu yana ilk haftalık düşüş olmuştu.

Çin ekonomisinden pozitif veriler gelmeye devam ediyor

Çin ekonomisinde sanayi üretimi öncülüğünde toparlanma Mayıs ayında da devam etti. Ancak Mayıs ayında sanayi üretiminde artış piyasa beklentilerinin gerisinde kaldı. Çin'de ortalama yeni konut fiyatı Mayıs ayında da artmaya devam etti.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Başkan Donald Trump'ın koronavirüs vakalarında ikinci bir dalga konusunda endişeli olmadığını söyledi.

ABD'de New York Fed imalat endeksi (15.30) ve sermaye hareketleri verileri (23.00) izlenecek.

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar