Sabancı Holding için 'AL' tavsiyesi verdi

Ziraat Yatırım, 2020 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 69 artan Sabancı Holding için hedef fiyatını 13,85 TL, tavsiyesini 'AL' olarak öngördü.

Abone ol
Abone ol

Ziraat Yatırım'ın konuya ilişkin raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Sabancı Holding'in 2020 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %69,1 oranında artarak 1.611,5mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.093mn TL'nin hem de piyasa beklentisi olan 1.182mn TL'nin üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir.

Beklentilerden yüksek gelen kar rakamında, Akbank, Enerjisa Enerji, Brisa ve Çimento Grubu karlarının güçlü gelmesi ile Teknosa'nın bu çeyrekte zarardan kara geçmesi önemli etkenler olmuştur.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Holding'in Ocak- Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı %32,5 oranında artışla 3.840,9mn TL'ye yükselmiştir.

Sabancı Holding'in banka-dışı grup şirketlerinin satış gelirlerinin toplamından oluşan kombine gelirleri 3Ç2020'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 oranında artarken, FAVÖK'ü de aynı dönemde %34 oranında artarak 3.227mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Sadece sanayi grubunun FAVÖK'ü hariç banka dışı tüm alt sektörlerin FAVÖK'ü 3Ç2020'de bir önceki yılın aynı döneminde göre yüksek artış kaydederken, sanayi grubu dahil tüm altı sektörlerin net dönem karları bir önceki yılın aynı dönemine göre artarak konsolide kara olumlu katkı sağlamıştır. Banka dışı alt sektörlerden Enerji segmenti konsolide kara en yüksek katkıyı sağlayan alt segment olmuştur.

Holding'in finansal hizmetler kategorisinde yer alan Akbank'ın kombine net dönem karı 3Ç2020'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %30 oranında artmış ve Holding'in karlılığına olumlu katkı sağlamaya devam etmiştir. Banka yine konsolide karlılığa en yüksek katkıyı sağlamaya 3. çeyrekte de devam etmiştir.

Faaliyet dışı ve bir sefere mahsus gelir-giderlerin 3Ç2020'de net dönem karına sadece 3mn TL ek katkısı olmuştur (3Ç2019'da 40mn TL olumlu katkı 2Ç2020'de 160mn TL negatif etki). "

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar