Socienete Generale'den Türk Lirası için 'pozitif' yorum

Socienete Generale Stratejistleri yayımladıkları bir raporda Dolar/TL ve Euro/TL'de kısa pozisyon aldıklarını belirterek TL'nin 10 yıllık reel efektif döviz kuru ortalamasına göre yüzde 30 değersiz olduğunu söyledi.

Abone ol
Abone ol

Societe General Stratejistleri tarafından kaleme alınan raporda USD/TL ve Euro/TL kısa pozisyon tavsiye edilirken stratejistler USD/TL’de 6,71 hedefi ile kısa pozisyon alınmasını tavsiye edip, zarar-kes seviyesi olarak 7,75’i belirledi.

Raporda, “TL’nin mevcut seviyesi TL’de yeniden uzun pozisyon almak için cazip” diye belirten stratejistler, “ABD ve Avrupa’dan yakın vadede Türkiye ekonomisine zarar verecek bir yaptırım beklemiyoruz” dedi.

Stratejistler ayrıca, “TL, 10 yıllık reel efektif döviz kuru ortalamasına göre %30 değersiz” diye ekledi.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın Aralık ayındaki “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” sunumundan sonra Bloomberg HT ile görüşlerini paylaşan Societe Generale Gelişen Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen da sarf edilen çabaların yatırımcı güvenini güçlendireceğini belirtmişti.

“TCMB Başkanı Ağbal’ın gerekli olduğu takdirde sıkı bir politikası izleyeceğine dair sağduyulu yorumları piyasaları cesaretlendirdi.” diyen Kalen, “Şu an Dolar/TL ve Euro/TL’de kısa pozisyon alıyoruz ve sarf edilen çabaların yabancı yatırımcı güvenini güçlendirerek dolarizasyon eğilimini tersine döndüreceğini düşünüyoruz.” demişti.

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar