S&P, İş Bankası'nın görünümünü yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Türkiye İş Bankası'nın uzun ve kısa vadeli kredi notlarını B+/B olarak teyit ederken, görünümü ise 'negatif'ten 'durağan'a yükseltti.

Abone ol
Abone ol

S&P Global Ratings, Türkiye İş Bankası'nın uzun ve kısa vadeli kredi notlarını B+/B olarak teyit ederken, görünümü ise 'negatif'ten 'durağan'a yükseltti.

Öte yandan S&P, Albaraka Türk Katılım Bankası'nın uzun ve kısa vadeli kredi notlarını B/B olarak teyit ederken, görünümü  ise 'negatif' olarak sürdürdü.

S&P yaptığı değerlendirmede, İş Bankası'nın yeterli sermaye tamponunu sürdürmesinin beklendiğine işaret ederken, 2021-2022'&dee ek kredi zararlarının oluşacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Ancak S&P, İş Bankası'nın sermaye seviyesinin yüksek kredi zararlarını absorbe etmek için yeterli olmaya devam edeceğini öngördüklerini de vurguladı.

İş Bankası'nın bol döviz likiditesine sahip olduğunu da belirten S&P, bunun dış finansmada erişimde yaşanacak sıkıntılara dayanma imkanı sağladığını da ifade etti.

S&P, görünümü 'durağan'a revize etmesine neden olarak Türk ekonomisinin ve faaliyet ortamının gelecek 12 ayda normalleşeceği ve İş Bankası'nın kahpitalizasyonunu koruyabileceği beklentilerini işaret etti.

Kaynak: Foreks Haber Merkezi

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar