SPK haftalık bülteninde hangi kararlar alındı?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Nurol Yatırım Bankasının 600 milyon lira tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı. SPK, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 66 internet sitesine erişimin engellenmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılmasına hükmetti.

Abone ol
Abone ol

SPK haftalık bültenine göre kurul, Kuyumcukent GayrimenkulYatırımları'nın 45 milyon 562 bin 403,68 lira tutarındaki bedelli sermaye artırımı başvurusunu, Vakıf Finansal Kiralama'nın 25 milyon lira tutarındaki bedelsiz sermaye artırımı başvurusunu, Nurol Yatırım Bankasının 600 milyon lira, İnfo Yatırım Menkul Değerler'in 100 milyon lira, Şeker Finansal Kiralamanın 125 milyon lira tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı.

SPK, Kervansaray Yatırım Holding'in 2019 hesap dönemi bağımsız denetim kuruluşu seçimine ilişkin olarak 6362 sayılıSermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde yapılan inceleme sonucunda KervansarayYatırım Holding'e 38 bin 308 lira, Abaküs BağımsızDenetim'e 38 bin 308 lira, 31 Aralık 2018 tarihli finansal raporlarının Kamuyu Aydınlatma Platformu’na ve Kurul’a zamanında bildirilmemesinedeniyle Sermaye Piyasası Kanunu’nun 14’üncü maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sorumluluğu bulunan Atlantik PetrolÜrünleri Ticaret ve Sanayi ve Mish Dekorasyon Sanayi ve Ticaret'in yönetim kurulu üyeleri hakkında yapılan incelemesonucunda Abdullah Koparan'a 38 bin 308 lira, Ahmet Koparan'a 38 bin 308 lira, Murat Hilmi İşeri'ye 38 bin 308 lira, A Artıbir Gayrimenkul Değerleme hakkında yapılan inceleme sonucunda şirkete 76 bin 616 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Kurul ayrıca 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında yapılan inceleme sonucunda Turan Ekin'e 46 bin 958 lira, Metin Tursun'a 46 bin 958 lira idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

SPK, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 66 internet sitesine erişimin engellenmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılmasına hükmetti.

Sermaye yeterliliği uygulamasına ilişkin kurulun 17 Ekim 2002 tarih ve 46/1409 sayılı İlke Kararının birinci maddesinin(C) fıkrasının (b) bendinin yürürlükten kaldırılmasına ve aynı madde hükmünün "Aracı kurumların aktiflerinde bulunan ve sermaye yeterliliği tabanı hesaplamasında özsermayeden indirim kalemiyapılmayan kıymetlerin Takasbank’tan kredi alınması için kendi lehine teminata verilmesi durumunda, bu teminatlar indirim kalemiyapılmaz ve likidite yükümlülüğünün hesaplanmasında likit varlık olarak dikkate alınır. Bu kıymetlerin Takasbank dışında birkuruluşa kredi karşılığı teminat olarak verilmesi durumunda ise, verilen teminatın kredi tutarını aşan kısmı sermaye yeterliliğihesaplamalarında indirim kalemi olarak kabul edilir ve likidite yükümlülüğünün hesaplanmasında likit varlık olarak dikkatealınmaz.” şeklinde uygulanmasına karar veren SPK, III-35/A.1 Paya Dayalı Kitle Fonlaması Tebliği kapsamında bir projenin veya girişim şirketinin ihtiyaç duyduğu fonun kitlefonlama platformları aracılığı ile toplanabilmesi amacıyla kampanya sayfasında ilan edilecek olan bilgi formlarına ilişkin standartlar "https://spk.gov.tr/Sayfa/Index/12/6/1" adresinde yayımladı.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar