SPK'dan 7 kişiye 'sosyal medya' yasağı

SPK, 7 kişi hakkında borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verdi. Kurul, JANTS payında telegram ve twitter aracılığıyla yatırımcıları etkilediği ve kendine menfaat sağladığı gerekçesiyle Gökhan Özdek ve 6 kişi hakkında işlem yasağı verdi.

Abone ol
Abone ol

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 7 kişi hakkında 15 Şubat tarihinden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verdi.

SPK haftalık bülteninde şunlar kaydedildi: "Kurul  Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret AŞ (JANTS) pay piyasasında 17 Aralık 2020 - 10 Şubat 2021 döneminde meydana gelen fiyat ve miktar hareketlerine ilişkin olarak yapılan incelemeler sonucunda, Telegram adlı sosyal medya uygulamasındaki "ÖLÜMÜNE JANTS" adlı grup ile "@gokhankral001" adlı Twitter hesabı üzerinden, takipçilerine JANTS payı ile ilgili olarak yatırımcıların kararlarını etkilemek ve bu suretle menfaat temin etmek amacıyla yanıltıcı nitelikte paylaşımlarda bulunduğu belirlenen Gökhan Özdek adlı şahıs ile söz konusu sosyal medya uygulamasına üye olmak veya söz konusu payda bu şahıslarla birlikte hareket ederek işlem gerçekleştirmek suretiyle suça iştirak kapsamında sorumluluklarının olduğu konusunda makul şüphe bulunan, Abdulkadir Özdek, Aytekin Özdek, Emin Özdek, Erhan Aylar, Esalettin Özdek ve Haşim Ünver  hakkında 15 Şubat tarihinden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verdi."

Kaynak: Dünya

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar