SPK'dan iki halka arza onay çıktı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Esenboğa Elektrik Üretim'in pay başına 8,5 lira, Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik'in pay başına 6,9 liradan halka arzını onayladı.

Abone ol
Abone ol

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Esenboğa Elektrik Üretim'in pay başına 8,5 lira, Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik'in pay başına 6,9 liradan halka arzını onayladı.

SPK haftalık bültenine göre, Kurul, Esenboğa Elektrik Üretim'in pay başına 8,5 lira, Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik'in pay başına 6,9 liradan halka arzını, Garanti Yatırım Ortaklığı'nın 2,5 milyon lira tutarındaki bedelsiz sermaye artırımı başvurusunu, Aktif Yatırım Bankası'nın 3 milyar lira, HSBC Bank'ın 3 milyar lira, İş Faktoring'in 672 milyon lira tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı.

Arkan Ergin Uluslararası Bağımsız Denetim AŞ'ye 27 bin 47 lira idari para cezası uygulanmasına karar veren Kurul, Türkiye'de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 37 internet sitesine erişimin engellenmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılmasına karar verdi.

Gayrimenkul değerleme kuruluşlarının elektronik bildirimleri SPK'nın, sermaye piyasasında faaliyet gösteren gayrimenkul değerleme kuruluşlarının elektronik bildirimlerine ilişkin yaptığı duyuruda şunlar kaydedildi:

"Kurulumuzun 24 Eylül 2020 tarih ve 60/1204 sayılı kararı uyarınca gayrimenkul değerleme kuruluşları III-62.3 sayılı

Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunacak Gayrimenkul Değerleme Kuruluşları Hakkında Tebliğ çerçevesinde yapmakla yükümlü bulundukları bildirimleri, 1 Ekim 2020'den itibaren elektronik imza ile elektronik ortamda Uzaktan Veri Alım Platformu-Gayrimenkul Değerleme Kuruluşları Sistemi (UVAP-GDKS) uygulaması aracılığıyla yerine getireceklerdir.

UVAP-GDKS'ye geçiş ile birlikte mevcut bildirim sistemi UVAP-DK'nın kullanımına son verilecek ve Kurulumuzun 22 Ocak 2013 tarih ve 3/67 sayılı kararı yürürlükten kalkacaktır. Bunun yanında Kurul'un bildireceği tarihe kadar gayrimenkul değerleme kuruluşlarının yazılı olarak bildirimlerini yapmaya devam etmeleri gerekmektedir.

Yeni sisteme geçişte takip edilecek süreçler hakkında gayrimenkul değerleme kuruluşlarına Kurul tarafından ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. UVAP-DK'ya veri giriş yetkililerinin mevcut yetkisi UVAP-GDKS'ye aktarılacak olup ayrıca bir işlem yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Yeni sisteme geçiş sonrası yapılacak yetkilendirme talepleri ise gayrimenkul değerleme kuruluşunun yönetim kurulu kararıyla belirlenmiş veri girişine yetkili sorumlu değerleme uzmanlarının veya temsile yetkili yöneticilerinin isim-soy isim, e-posta ve T.C. kimlik numarası bilgisinin gdks@spk.gov.tr adresine iletilmesi suretiyle gerçekleştirilecektir.

Kurulumuzun yukarıda yer verilen kararı uyarınca 1 Ekim 2020'den itibaren gayrimenkul değerleme kuruluşlarının tebliğ kapsamında yapılması zorunlu bildirimleri elektronik ortamda UVAP-GDKS aracılığıyla gerçekleştirmemeleri halinde Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca sorumlulukları doğacağından haklarında idari işlem tesis edilebilecektir."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar