Swap hariç net rezervler 6 milyar dolara yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB)swap hariç net rezervi geçen hafta 6 milyar dolara yükseldi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Merkez Bankası'nın swap hariç net rezervi geçen hafta 6 milyar dolara yükseldi. 31 Mart seçimleri sonrası rezervde artış miktarı 72 milyar dolara yaklaştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) swap hariç net rezervlerinde artış sürüyor. Son 10 haftada yaklaşık 72 milyar dolar artışla pozitife geçen rezervler 6 milyar dolara yükseldi.

Swap hariç net rezervler 31 Mayıs haftasında 1,5 milyar dolarla ilk kez pozitife geçmişti. Bankacılar 7 Haziran ile biten geçen haftaki değişimi 4,5 milyar dolar artış olarak hesapladı.

Bankacılar swap hariç net rezervde yerel seçim sonrası geçen 10 haftada yaşanan artışı da yaklaşık 72 milyar dolar olarak hesapladı. Verilere göre swap hariç net rezerv yerel seçim öncesi 29 Mart'ta -65.5 milyar dolar ile tarihi düşük seviyedeydi.

Bankacıların hesaplamalarına göre TCMB'nin net uluslararası rezervleri geçen hafta yaklaşık 2 milyar dolar artışla 47.5 milyar dolara yükseldi. Toplam rezerv ise 2,5 milyar dolar artışla 146 milyar dolar hesaplandı.

Rezervlere ilişkin veri perşembe günü saat 14.30'da açıklanacak.

Kaynak: Ekonomim

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar