The LifeCo, bir yıl içinde yurt dışına açılacak

Kate Moss ve Naomi Campbell gibi birçok ünlü isme hizmet veren sağlıklı yaşam ve arınma merkezi The LifeCo, yurtdışına açılmaya hazırlanıyor. ... Borsamatik Özel Röportaj / Özgür Gündüz Yurt dışındaki ilk tesislerini bir yıl içinde Birleşik Arap Emirlikleri’nde açmayı planladıklarını söyleyen The LifeCo Kurucusu Ersin Pamuksüzer, “Bir sonraki projemiz ise arınma konusunda akla ilk gelen yer olan Uzakdoğu’da Bali ya da Phuket Adası’nda bir...

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Borsamatik Özel Röportaj / Özgür Gündüz


Yurt dışındaki ilk tesislerini bir yıl içinde Birleşik Arap Emirlikleri’nde açmayı planladıklarını söyleyen The LifeCo Kurucusu Ersin Pamuksüzer, “Bir sonraki projemiz ise arınma konusunda akla ilk gelen yer olan Uzakdoğu’da Bali ya da Phuket Adası’nda bir merkez açmak olacak. Şu ara uygun yer araştırmasındayız” dedi. 


Bugün itibariyle Bodrum, İstanbul ve Antalya olmak üzere üç farklı tesiste faaliyet gösteren sağlıklı yaşam ve arınma merkezi The LifeCo, yılda toplam 23 bin kişiye hizmet veriyor. Antalya merkezini Ağustos 2014’te faaliyete geçiren firma, yatırımlarına yurt dışında devam edecek. Yurt dışına yönelik iki farklı projeleri bulunduğunu belirten The LifeCo Kurucusu Ersin Pamuksüzer, The LifeCo’nun hedeflerini, Türkiye’nin sağlık turizmine bakış açısını ve sağlık turizmi sektöründe yaşanan sıkıntıları Borsamatik’e verdiği özel röportajında değerlendirdi. 


The LifeCo’nun kuruluş hikayesini bizimle paylaşır mısınız? 


Uzun yıllar iş dünyasında çalışan üst düzey bir yöneticiyken, 46 yaşımda kendimi emekli etme kararı aldım ve bir arkadaşımın tavsiyesi ile kendimi Uzakdoğu’da bir detoks merkezinde arınma programına katılır halde buldum. Döndüğümde bedenimdeki ve zihnimdeki arınma ve fark, benim dünyanın değişik yerlerinde birbirinden farklı yaşam üzerine programlara katılmamı ve detoks ve yaşam felsefesini gerçekten anlamamı sağladı.


Bedenim ve zihnimde yaşadığım bu değişimin, kendini tahrip eden günümüz şehir insanın farkında olmadığı ve kendisine yabancı düştüğü gerçeğine karşı bir iyileşme formülü olduğuna ve bu deneyimi herkesin yaşaması gerektiğini düşünerek tabiri caizse ‘ikinci kariyerim’ için bir başlangıç yaptım ve The LifeCo’yu kurdum.


The LifeCo’nun verdiği hizmetler nelerdir?


The LifeCo sağlıklı yaşam ve arınma merkezi olarak detoks programlarından, well-being terapilerine, spa ve masaj hizmetlerinden, yoga ve nefes terapilerine kadar kişinin bedensel ve ruhsal olarak bir bütün halinde iyi olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Bir yıl içinde yurt dışına açılıyor


Bugün itibariyle İstanbul, Antalya ve Bodrum merkezlerinizde hizmet veriyorsunuz. Yeni merkez açma planlarınız var mı?


Ağustos 2014 tarihinde hizmete giren Antalya merkezimizin ardından iki ayrı projemiz daha var.

Kısa vadede gelen yoğun istek üzerine Birleşik Arap Emirlikleri’nde Ajman’da yeni bir The LifeCo yapılanmasına başladık. Bir yıl içerisinde açmayı planlıyoruz. Bir sonraki projemiz ise arınma konusunda akla ilk gelen yer olan Uzakdoğu’da Bali ya da Phuket Adası’nda bir merkez açmak olacak. Şu ara uygun yer araştırmasındayız.


Son yıllarda sağlık turizmine olan ilgi artmaya başladı ancak Türkiye’de kişi başına düşen sağlık harcamaları 200 doları geçmemekte. Bu rakamın arttırılması için hem özel sektörün hem de kamu kurumlarının yaptığı çalışmalar var mı?


Sağlık harcamalarını hastalık ve sağlık halinde diye ikiye ayırmakta yarar var. Asıl önemli olan sağlıklı iken harcamayı yapıp veya özeni gösterip hiç hasta olmamak. Bu konularda batıda ufak tefek faaliyetler başladı, ülkemizde de bu tip cılız kıpırdanmalar hissedilmekte.


“Bilinç seviyesi artırılmalı”


Sizce sağlık turizminin gelişmesi için ne gibi çalışmalar yapılmalı?


Sağlık dediğinizde önemli olan hastalığın ters hali değil de kaliteli ve sürekli keyifli yasamak algılanmalı. Bunu da diyete, zihne ve doğal terapilere dayalı olarak tesis etmek en doğrusu. Bu tip bir yaklaşımın teşviki yabancı turistler yönelik düzenlemelerle tesis edilebilir. (Örneğin bugün herhangi bir otelde sağlık hizmeti sunamıyorsunuz. Sağlık hizmeti almak isteyenler tatil köylerinde ve otellerde bu hizmeti almak istiyor. Kendilerini bir hastane ortamında görmek istemiyorlar.) Yurt içi turizmde ise buna ilaveten öncelikle bilinç seviyesini arttırmak gerekiyor. 


Avrupa ülkelerinde sağlık hizmeti sunumunun çok kaliteli ve pahalı olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda Türkiye’deki sağlık turizmini değerlendirir misiniz?


Türkiye hastalık turizmi anlamında son yıllarda oldukça büyük ilerleme kaydetti. Özellikle arka arkaya açılan ve oldukça şık ve hatta lüks özel hastaneler, kaliteli ve güler yüzlü personel, hizmet kalitesinin yüksek olması, hastalıklarından kurtulmak isteyen Avrupalı ve Arap hastaların daha uygun fiyatlara kaliteli servis alabildikleri bir yer haline gelmeye başladı. Buna ilaveten Türkiye, saç ekiminden, estetik ameliyatlara, diş protezlerinden göz ameliyatlarına kadar pek çok konuda talep edilen bir ülke oldu. Ancak sağlık konusunda hareketlilik aynı yoğunlukta değil. Önümüzdeki 3-5 sene içinde bu konu çok hızlı büyüyecektir.

Ünlüler akın ediyor


Ünlü modeller Kate Moss ve Naomi Campbell detoks yapmak için otelinizi tercih etti. Bu yıldızlar dışında otelinizi hangi ünlü isimler tercih ediyor? Müdavimleriniz kimler?


Dünyanın pek çok ülkesinden iş, sanat, sosyete ve hatta köklü ailelere mensup pek çok ünlü misafirlerimiz her yıl düzenli olarak detoksa gelmekte. Son dönemde Kate Moss ve Naomi Campell ‘in merkezimize gelmesinin duyulması aslında bir anlamda hoş, ancak şirket politikamızda bize gelen her misafirimizin, merkezimizde misafir olduğu süre içerisinde özel yaşamına aşırı özen gösteririz. Bizler,  ünlü konuklarımızın bizde konakladıklarını ya da detoks yaptıklarını, onlar izin vermedikçe kesinlikle basın ile paylaşmayız. Bu nedenle gelen konuklarımız her yıl güven içerisinde bizi tercih etmektedirler.


VİP’i seçenekleriniz nasıl? Standart bir pakette bir kişinin ortalama harcadığı bedel hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Gelen misafirimizin ihtiyaçlarına göre programlarını oluşturuyoruz. Eğer ilgilendiği bir detoks programıysa kaç gün yapacağı (en az 4-7 gün tavsiye ediyoruz), bu arada merkezde vakit geçirme imkanı varsa ek olarak alabileceği, toksin atılımına destek olacak ve hızlandıracak terapileri de ( lenf masajı, ozon sauna gibi) kendilerine sunuyoruz. Standart bir detoks programı uygulayacaksa, İstanbul merkezimizde günlük 250 TL gibi bir fiyat ödeyebiliyor. Ancak Bodrum ve Antalya merkezlerimizde, detoks programına konaklama da dahil olduğu için fiyatlar farklılaşıyor. Yılın belli dönemlerinde de her kesimden insanın detoks yapmasını istediğimiz için cazip fiyatlarda kampanyalar yapıyoruz.


Yılda toplam kaç kişiye hizmet veriyorsunuz?


Yılda toplam ortalama 23 000 kişi İstanbul merkezimizde hizmet almakta.

"Detoks, bir arınma programıdır"


Sektör olarak yaşadığınız sıkıntılar var mı? 


Sağlıklı yaşam Uzakdoğu’da uzun yıllardır bir hayat felsefesi olarak görülmesine rağmen Türkiye, henüz detoksu ve sağlıklı yaşamı tam olarak anlayabilmiş değil. Detoks, bir arınma programıdır, bir kilo verme programı değil.  Vücudun yıllar içerisinde biriktirdiği pek çok toksin madde vardır. Soluduğumuz havadan, içtiğimiz suya, kullandığımız ilaçlardan, aldığımız işlenmiş paketlenmiş gıdalara ya da kişisel temizliğimiz için kullandığımız kremler ve şampuanlara kadar her şey vücudumuzda birikmeye başlar.


The LifeCo’nun hedeflerini bizimle paylaşır mısınız? 


Detoks ve sağlıklı yaşam felsefesini, bireylerin öncelikle deneyimleyip anlamalarını sağlamak ve tabi ki bu şekilde farkındalığı yüksek sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmak en büyük hedeflerimizden. Günümüzdeki en büyük sorun kronik ve ölümcül rahatsızlıkların (kanser, diyabet, kalp gibi) hızla artması. Tüm teknoloji bize hizmet ederken, insanoğlu tembel bir yaratık haline gelmeye, kendini daha fazla zehirlemeye başladı. Sosyal hayattan kopuk, bireysel, yalnız ve sevgisiz yaşamlar hakim olmaya başladı. Beslenme ve duygusal yaşam bir bütündür ve The LifeCo olarak hedefimiz olabildiğince fazla insana ulaşabilmek ve sağlığın öneminin farkına varmalarını sağlamak.

Kategoriler Şirket Haberleri
Yorumlar