THY'den önemli açıklamalar

Ak Yatırım, dün düzenlenen THY Telekonferansı'ndan notlarını kamuoyuyla paylaştı. AK Yatırım, THY ile ilgili olarak özellikle 4Ç19 ve 2020 için maliyet gelişimi ile ilgili endişeleri gidermesi nedeniyle telekonferanstan olumlu bir izlenim edinildiğinin altını çizdi.

Abone ol
Abone ol

Konuyla ilgili Ak Yatırım Tarafından Hazırlanan Analiz:

"Dün düzenlenen telekonferanstan olumlu izlenim edindik. Türk HavaYolları, dün 3Ç19 sonuçlarını ve ileriye yönelik beklentilerini görüşmek için bir telekonferans düzenledi.

Özet olarak, yönetimin özellikle 4Ç19 ve 2020 için maliyet gelişimi ile ilgili endişeleri gidermesi nedeniyle telekonferanstan olumlu bir izlenim edindik.

Bu nedenle telekonferansta paylaşılanların, 3Ç19 sonuçlarından sonra gelen olumlu havanın devamlılığını sağlayabileceğini düşünüyoruz. Hisse için 15.00 TL hedef fiyatımızı ve “Endeks Üzeri Getiri” tavsiyemizi koruyoruz.

Maliyetler: Yeni havalimanı ve uçuş yapılan tüm havalimanlarında tarifeler üzerinde indirim için görüşmelerin devam ettiği belirtildi. Belirli bir yol katedildiği, ancak daha ulaşılabilecek alanlar olduğu eklendi. Eylül ayında başlatılan maliyet düşürücü önlemler sayesinde, sadece 4Ç19’da

100 milyon $ seviyesinde maliyet düşürülmesi bekleniyor (ancak şu ana kadar maliyet kesintisi hedefinin ne kadarlık kısmına ulaşıldığı ile ilgili yorum yapılmadı).

4Ç19: Yönetim, 4Ç19’da yatay birim gelir, yatay doluluk oranı, yüksek tek haneli kapasite büyümesi, birim maliyetlerde ise düşüş beklediklerini söyledi. 2019 beklentilerinde ise bir değişikliğe gidilmedi. Hatırlanacağı gibi, THY 2019’da 13.4 milyar $ ciro, %22-23 seviyesinde FAVKÖK marjı hedefi duyurmuştu. 9 aylık gerçekleşmelere göre ciro hedefinin bir miktar iyimser olduğunu düşünürken, marj bandının alt seviyesinin yeni maliyet düşürücü önlemlerle rahatlıkla ulaşılabileceğini görüyoruz (AK tahmini 13.0 milyar $ ciro, 22% FAVKÖK marjı).

Boeing Max sorunu: MAX problemi nedeniyle oluşan maliyet artışı ve zararların tazmini üzerinde görüşmelerin devam ettiğini, ancak henüz bir somut ilerleme kaydedilmediğini eklediler. Gelecek yıl da sorunun uzaması halinde farklı opsiyonlar kullanılarak kapasite için bir problem teşkil etmeyeceğini düşünüyorlar.

2020 beklentileri: Gelecel yıl, yurt içi talebin toparlamaya başladığı, yurt dışında ise Avrupa ve Asya bölgelerinde artan rekabet ve ticaret savaşları nedeniyle trafik hacminde büyüme için temkinli oldukları söylendi. Sene içinde filoya toplamda girecek 30 uçağın 14’ü geniş gövdeli olacağından, uzun mesafeli uçuşlara odaklanılacağı, Asya ve Amerika pazarlarının hedef pazarlar olacağı belirtildi. 2020’de birim gelirlerde hafif düşüş beklentisine rağmen maliyet tarafında elde edilecek olumlu gelişmeler sayesinde marjlarda belirgin toparlama bekleniyor."

THYAO TURK HAVA YOLLARI A.O.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 10.73
Satış 10.74
Değişim -0.15%
Son Değer 10.73
En yüksek 10.96
En düşük 10.7
Haftalık Değişim -1.8298%
Aylık Değişim 1.6098%
Yıllık Değişim -25.7952%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar