TSKB hisse yorumu ve teknik analizi

Şeker Yatırım, TSKB hedef fiyatını 1,16 TL'den 1,37 TL'ye revize ederken, 'TUT' tavsiyesini korudu. Analizde, belirlenen hedef fiyatın yüzde 25 artış potansiyeline işaret ettiğinin atı çizildi.

Abone ol
Abone ol

Değerlendirmede şöyle denildi:

"TSKB 2Ç20 solo finansal sonuçlarında beklentilerin hafif üzerinde 168 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda%5,0 artış). Bankanın 6 aylık karı 329 milyon TL olup geçen yıla göre %13,6 azalarak %12,3 oranında ortalama özkaynak karlılığına işaret etmektedir.

Beklentilerden iyi gelen ticari kar ve faaliyet giderleri ile beklentileri aşan kredi karşılıkları sebebiyle sonuçlar beklentilerimizin hafif üzerinde gercekleşmiştir.

Marjlarda genişleme, önemli ölçüde gerileyen ücret ve komisyon gelirleri, YP kredi büyümesinde yavaşlama, ikinci ve üçüncü aşama kredi karşılıklarında artış çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır.

2Ç20 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz.

Banka 2020 kredi riski maliyeti beklentisinde yukarı, maddi özkaynak getirisi bütçesinde aşağı yönlü revizyona gitmiştir.

Kur etkisinden arındırılmış kredi büyümesi: Sabit (Eski: %3-%5), Kredi/Aktifler: %75 (Sabit), Ücret ve Komisyon Gelirleri: >50% (Sabit), Faaliyet Giderleri: (Düzeltilmiş): ~4.0% (Sabit), Maddi Özkaynak Getirisi: >14% (Eski: %16), Aktif Getirisi: %1,7-%1,9 (Sabit), Gider/Gelir Rasyosu: <15% (Sabit), SYR: >%17 (Eski: >%18), Çekirdek SYRu: >%11,5 (Eski: >%12,5), İkinci Grup Krediler: Sabit, TGA Rasyou: Kredi Risk Maliyeti (net) <150 baz puan (Eski: <100 baz puan).

Hisse için 20% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 1,37 TL olan hedef fiyatımızın %25 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “TUT” olan tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2020T 3,9x F/K (Benzerlerine göre %4 primli) ve 0,5x F/DD çarpanlarıyla ve %12,7 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar