Tüpraş TUPRS hisse yorumu ve teknik analizi

Oyak Yatırım, üçüncü çeyrek bilançosunda beklentilerin altında zarar açıklayan Tüpraş hedef fiyatını 113 TL’den 98 TL’ye düşürürken, 'Endeks Üzerinde Getiri' tavsiyesini korudu.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Analizin detaylar şu şekilde:

"Tüpraş üçüncü çeyrekte piyasa beklentisi olan 592mn TL net zararın altında 420mn TL net zarar açıkladı. FAVÖK de 883mn TL ile ortalama beklenti olan 647mn TL’nin üzerinde gerçekleşti.

Net rafineri marjı geçen seneye göre %48 düşerek 2.1 dolar/varile geriledi. Net borç ise geçen çeyreğe göre %62 arttı ve net borç/FAVÖK oranı 11.3’ten 18.3’e yükseldi.

Yüksek kur farkı zararları şirketin net zarar yazmasına neden oldu. Şirket 2020 tahminlerinde değişikliğe gitmedi.

Buna göre 1 dolar rafineri marjı, %75-80 KKO, 22mn ton üretim ve 23mn ton satış beklentisi korunuyor. 2020 yılı için FAVÖK ve net kar tahminlerimizi sırasıyla 881mn TL (önceki 2,476mn TL) ve -2,921mn TL’ye (önceki -1,132mn TL) indirdik ve yükselen net borcu da hesaba katarak hedef fiyatımızı 113 TL’den 98 TL’ye düşürdük. Hisselerle ilgili Endeks Üzerinde Getiri tavsiyemiz devam ediyor. "

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar