Tureks hissesinde yaşananları anlattı: Durum tamamen hatalı yapılmış işlemdir

Sermaye Piyasası Kurulu, halka açıldıktan birkaç gün sonra Tureks  hisselerinde usulsüz işlemler nedeniyle tedbir kararı almıştı. Kararda işlemi gerçekleştiren aracı kurum Piramit Menkul'e de yaptırım gelmişti. Konuyla ilgili Piramit Menkul Genel Müdürü Mehmet Osmanoğlu açıklamalarda bulundu.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Piramit Menkul Genel Müdürü Mehmet Osmanoğlu, tedbire neden olan işlem ile  ilgili olarak "Müşterimiz elektronik olarak işlem sistemimize hatalı  emir göndermiştir. Durum tamamen hatalı yapılmış işlemdir. Müşterimiz  hatasını kabul etmekte olup bu kabulü yazılı imzalı beyanı ile de  belgelendirilmiştir" ifadelerini kullandı.

Söz konusu tedbirin tarafı olan Piramit Menkul, konuyla ilgili Bloomberg HT'ye açıklamada bulundu. Piramit Menkul Genel Müdürü Mehmet Osmanoğlu şunları söyledi:

"15 Nisan 2021 Perşembe günü TUREX pay senedinde müşterimiz  elektronik olarak işlem sistemimize hatalı emir göndermiştir.

Müşterimiz önemli kısmını aynı gün tavan fiyattan satın aldığı ve o an  itibarıyla portföyünde bulunan toplam 117,995 lot TUREX pay senedini,  seans devam ederken hisseye satış gelmesi nedeniyle satmak istemiş ve  satış emrinin borsaya ulaşamayacağı endişesi ile 6 tekrar halinde  göndermiştir.

Müşterimiz yazılımın portföyünde olmayan pay senedi satış emrinin borsaya iletilmeyeceği düşüncesi ile davranmış ancak ne  yazıkki virmanlı satış limiti olduğunu ve günlük limiti dahilinde  verdiği satış emrinin bu limit nedeniyle borsaya intikal edeceğini  düşünememiştir. Durum tamamen hatalı yapılmış işlemdir. Müşterimiz  hatasını kabul etmekte olup bu kabulü yazılı imzalı beyanı ile de  belgelendirilmiştir.

Öte yandan müşterimiz durumu fark ettiği anda fazladan satışa  gönderdiği ve satışı gerçekleşen miktarı geri alabilmek için tavan  fiyat olan 21,24'ten alış emri göndermiş ve işlem eşleşme fiyatı olan 20,05'ten gerçekleşmiştir. Gün sonu itibariyla fazladan alış ya da  satış tutarı sözkonusu değildir.

Yazılımdaki uygulama bizimle aynı yazılımı kullanan tüm  şirketlerde benzer şekilde çalışmaktadır. Bu olaydan çıkarılan dersle  yazılımımızda pay senedi bazında virmanlı satış kriter çalışmasına ek  kontrol ve sıkılaştırmalara yazılım firmamızca başlanmış olup bu  çalışma tamamlandıktan sonra Sermaye Piyasası Kurulu'nun değerlendirilmesine sunulacaktır."

Haberin tam metni:

https://www.bloomberght.com/halka-acildi-6-gun-sonra-islemlerine-tedbir-geldi-2278635

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar