Türk Telekom’da yeni CEO Ümit Önal oldu

Türk Telekom’da Satış, Pazarlama ve Müşteri Hizmetlerinden sorumlu  genel müdür yardımcılığı görevlerinde bulunan Ümit Önal, Türk Telekom CEO’su olarak Türkiye’nin teknolojik dönüşümüne öncülük etme vizyonuna  odaklanacak.

Abone ol
Abone ol

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom’da CEO’luk görevine Ümit Önal getirildi. Ümit Önal, 2016  yılından bu yana Türk Telekom’da Satış, Pazarlama ve Müşteri
Hizmetlerinden sorumlu genel müdür yardımcılığı görevlerini  üstleniyordu.

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan atama  kararı sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye’nin teknolojik dönüşümüne  katkı sağlamak vizyonuyla çıkılan yola, Türk Telekom’da yöneticilik  yaptığı satış, pazarlama ve müşteri operasyonlarında büyük başarılar  elde eden Ümit Önal ile devam edeceklerini söyledi.

Dr. Ömer Fatih Sayan, “Ülkemizin bilgi toplumuna geçiş sürecini  yenilikçi ürün ve hizmetlerimizle ve teknoloji odaklı yatırımlarımızla  destekliyoruz. Bugün sayıları 34 bine yaklaşan Türk Telekom ailesinin  her bir ferdi, yurdun her köşesine teknoloji ve kesintisiz iletişim  taşımak amacıyla, büyük bir heyecanla değer üretiyor. Ümit Önal,  aramıza katıldığı ilk günden bu yana bu büyük heyecanın ve Türkiye’nin  teknolojik dönüşümüne öncülük etme vizyonumuzun bir parçası oldu.

Satış, Pazarlama ve Müşteri hizmetlerinde üstlendiği görevlerde son  derece başarılı oldu. 2018 yılı içinde 4,3 milyon net yeni abone  kazanımıyla 2008’deki halka arzından bu yana en iyi abone artış  rakamını yakaladık ve toplam abone sayımızı 46 milyona yükselttik.
2019 Haziran ayı sonu itibariyle toplam abone sayımız 47 milyona,  mobil abone sayımız ise pazar payı hedeflerimize uygun bir şekilde 22.4 milyona ulaştı. Yeni CEO’muz Ümit Önal’ın yönetiminde, Türk Telekom’u daha büyük hedeflere ulaştıracağımıza yürekten inanıyorum.
Ayrıca, CEO koltuğunda yaklaşık 3 yıldır şirketimize pek çok katkılar  sunan Sayın Dr. Paul Doany’e de Yönetim Kurulumuz adına teşekkür  ediyor, bundan sonraki yaşamında başarılar diliyorum.” dedi.

 20 yılı aşkın tecrübeye sahip Ümit Önal kimdir?

Çalışma hayatına medya ve iletişim sektöründe başlayan Ümit Önal, 2007 yılında Turkuvaz Medya Grubu’na katılarak 2015 yılına kadar  sırasıyla ATV Genel Müdürlüğü, Reklam Grup Başkanlığı ve İcra Kurulu  üyeliği görevlerinde bulundu.
   

2015’te Digitürk Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürlük  görevlerini üstlenen Ümit Önal, Digitürk’ün BeIN gruba satış sürecini  başarıyla yönetti.

2016 yılı sonunda Türk Telekom ailesine katılan Ümit Önal, 2016-2018 yılları arasında Türk Telekom Satış ve Müşteri Hizmetleri’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi,  bunun yanı sıra 2018 Aralık ayından itibaren şirketin Pazarlama’dan  sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini de sürdürmekteydi.

Halka arzdan bu yana en başarılı büyüme performansına liderlik  eden Ümit Önal, 2018’de son 10 yılın rekor abone büyümesine ve en  yüksek gelir artışına imza attı.

31 Temmuz 2019 tarihi itibariyle, Türkiye’nin lider  telekomünikasyon ve teknoloji şirketi Türk Telekom’da CEO’luk  koltuğuna oturan Ümit Önal  ülkemizin dijital ve teknolojik dönüşümüne  öncülük etme vizyonuyla çalışmalarına başladı.

Medya sektöründe 20 yılın üzerinde deneyimi ile Ümit Önal, Türkiye’nin medya transformasyonunun gerçekleştirilmesi sürecinin bir  parçası olma şansını yakaladı ve kariyeri boyunca sektör derneklerinde  aktif görev aldı. TİAK A.Ş (Televizyon İzleme ve Araştırmaları Komitesi) Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Önal, TVYD (Televizyon
Yayıncıları Derneği) ile RVD (Reklam Verenler Derneği) Yönetim Kurulu  üyesidir. 1973 yılında doğan Ümit Önal, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’den mezun oldu. Önal, evli ve 3 kız çocuk babasıdır.

Yorumlar