Üç banka hissesi için 'AL' verdi

Yapı Kredi Yatırım, Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası hissesi için "al" tavsiyesini korudu.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Yapı Kredi Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme  yapıldı:

"Bankacılık Sektörü Ağustos - 2021 Sonuçları: İyileşen marjlar  sayesinde karlılıkta güçlü artış

Bankacılık sektörünün Ağustos net kârı 8.3 milyar TL olarak  gerçekleşti. Bu rakam aylık %29 artış gösterirken yıllık olarak ise %108 artış gösterdi. Temmuz/Ağustos net kar ortalamasını 2Ç21  ortalaması ile karşılaştırdığımızda ise %26'lık bir iyileşme mevcut. Ağustos ayı özkaynak karlılığı %15.2 seviyesinde gerçekleşti (2021 ilk 8 ay: %11.7).

Kamu mevduat bankaları, yabancı mevduat bankaları ve katılım bankaları  tüm banka grupları arasında aylık olarak daha olumlu ayrıştı. Kamu  bankaları Ağustos'ta 1.5 milyar TL net kar elde etti (Temmuz: 245  milyon TL net kar, Haziran'da 2.6 milyar TL net kar, Nisan ve Mayıs'ta  zarar).

Kamu bankalarının karlılıklarındaki toparlanmada iyileşem  marjlar ve azalan karşılık giderleri etkili oldu."

Analizin tamamı için:

https://www.ykyatirim.com.tr/mailing/b8cc6dc6-ad4c-49d6-8835-3c2ce9e0dfa7.pdf

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar