Xiaomi, Türkiye'de üretime başlıyor

Uzun süredir konuşulan Xiaomi‘nin Türkiye’deki yatırımı resmen açıklandı. Şirket Avcılar’da 30 milyon dolara kuracağı fabrika ile üretime başlayacak. 2.000 kişiye istihdam sağlayacak fabrikada yılda 5 milyon cep telefonu üretilecek.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

En güncel inovatif teknolojileri herkes için erişilebilir kılmayı  amaçlayan küresel teknoloji lideri Xiaomi, 2021 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de akıllı telefon üretimine başlayacak. Marka bu yatırımıyla  hem mavi yaka hem beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 2000 kişiye de  istihdam sağlayacak. Salcomp iş birliği ile hayata geçirilecek fabrika  yıllık 5 milyon adet telefon üretim kapasitesine sahip olacak.

Konuyla ilgili Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Usher Liu: “Xiaomi  ailesi olarak 2019 yılında Türkiye’de başlayan yolculuğumuzun bizi bu  noktalara getirmesinden büyük gurur duyuyoruz. Bizi ilk günden bu yana  kucaklayarak, Türkiye’nin bir numaralı akıllı telefon markası yapan ve  en sevilen teknoloji markalarından biri olarak benimseyen Türk halkına  teşekkür ederiz.” dedi.

Liu sözlerini, “Xiaomi olarak en önemli önceliğimiz bulunduğumuz  her bölgede katma değer yaratarak o bölgenin yerel bir parçası haline  gelmek. Bu sebeple Türkiye’nin üretim yapacağımız dördüncü ülke  olmasından dolayı çok mutluyuz. Bizim için en değerli pazarlardan biri  olan Türkiye’de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederek  çalışmalarımızı her zaman bir adım öteye taşımayı arzu ediyoruz.

Yaklaşık 14 bin metrekare arazi üzerine kurulu fabrikamızla Türkiye’de  üretime başlayacak olmaktan duyduğumuz heyecanı paylaşmak isterim.”  diyerek tamamladı. Üretim ile ilgili Salcomp Avrupa Direktörü David Chang: “Türkiye’ye yeni teknolojiler kazandırabilmek ve Türk üreticisini  pazarda bir adım daha öne taşıyabilmek için çalışmalarımızı  sürdürüyoruz. Ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediğimiz bu  yatırım hepimiz için bir başlangıç. Bu topraklarda daha büyük işlerin  altına imza atacak olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.Yeni teknolojilerin üretimi için durmadan çalışan Xiaomi hem yeni  ürünleriyle hem de Türkiye’deki yatırımlarıyla büyümesini sürdürecek.

Yorumlar