Yabancı yatırımcıdan hissede 'noel' arası

Yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisinde Noel tatilinin de etkisiyle geçtiğimiz hafta yavaşlama görüldü. Hisse senedinde 18 milyon dolarlık sınırlı bir çıkış görülürken DİBS'lerde 106 milyon dolarlık giriş yaşandı.

Abone ol
Abone ol

Yurt dışında yerleşik kişilerin 25 Aralık itibarıyla portföyünde bulunan hisse senedi stok miktarı 27,2 milyar dolar oldu.

Merkez Bankası 'nın haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, hisse senedi stok miktarı bir önceki hafta 26,4 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu. Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında hisse senedi değeri farkı -18,8 milyon dolar oldu.

Devlet iç borçlanma senetleri(DiBS) stok miktarı 8,3 milyar dolar oldu. DiBS stok miktarı önceki hafta 8 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu. Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında DiBS değeri farkı 106,7 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Özel sektör tahvil ve bonoları 224,0 milyon dolar oldu. Özel sektör tahvil ve bonoları bir önceki hafta 219,0 milyon dolar seviyesindeydi. Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında özel sektör bonoları farkı 5 milyon dolar oldu.

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar