Yabancı yatırımcının çıkışı sürüyor

Yurt dışında yerleşik kişiler 31 Aralık haftasında hisselerde nette 231 milyon dolarlık satışa imza attı. Böylelikle hissede net satış süreci altı haftaya çıktı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Yabancı yatırımcı Türk hisselerinde satışlara geçen hafta da devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre yurt dışında yerleşik kişiler 31 Aralık haftasında 231 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Böylelikle yabancıların hisseden çıkış süreci 6 haftaya ulaştı. Sadece Aralık ayında yabancıların hisselerde net satışı 1,1 milyar dolar olarak kaydedildi.

Aynı dönemde yabancı yatırımcılar tahvillerde ise net alıcı konumundaydı. Buna göre yabancılar 31 Aralık haftasında 41 milyon dolarlık net tahvil alımı gerçekleştirdi. Bir önceki hafta tahvillerden 94 milyon dolarlık çıkış kaydedilmişti.

Yabancıların TL swap pozisyonu geçen hafta ise 279 milyon dolar azaldı.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar