Yapılandırmanın kapsamı genişledi

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine önceki gün başlanan teklifin ilk 10 maddesi dün kabul edildi. Yapılandırma kapsamına çiftçilerin Tarım Kredi borçları da girdi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Şirketlerin ve vatandaşların kamuya olan borçlarına yapılandırma getiren, çalışma hayatında esnekleşmeye ilişkin hükümler bulunan torba  yasanın, yapılandırmayla ilgili bölümlerinin kapsamı genişletildi. TBMM’ye 43 madde olarak gelen kanun teklifi, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda verilen önergelerle 51 maddeye çıktı. TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine önceki gün başlanan teklifin ilk 10 maddesi dün kabul edildi.

Geniş kapsamlı yapılandırmaya  Ak Parti milletvekilleri tarafından verilen önergeyle Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçiler ile kredi kullanan orman köylülerinin  borçlarının da taksitlendirilerek yapılandırılması hükümleri eklendi.

Kabul edilen önergeye göre, Tarım ve orman Bakanlığınca, tarımsal amaçlı kooperatiflere veya bu kooperatiflerin ortaklarına 3l Ağustos 2020 tarihinden önce kullandırılan krediler yapılandırmadan yararlanacak. Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın  sonuna kadar Tarım ve orman il müdürlüklerine başvuruda bulunmaları  gerekiyor. ilk taksit 202l yılı Kasım ayından başlamak üzere ve her yıl ilk taksitin tekabül ettiği ayda toplam beş eşit taksitte ödenecek. 

Kabul edilen diğer maddelere ilişkin ayrıntılar geliyor.

Kaynak: Canan Sakarya

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar