Yataş hisse yorumu ve teknik analizi

İş Yatırım, Yataş için 7,10 TL hedef fiyatını ve 'TUT' tavsiyesini korudu. Değerlendirmede, 'Yılın ilk iki ayındaki güçlü ekonomik aktivite ve fiyat artışlarının şirketin büyümesini olumlu etkilediğini düşünüyoruz' denildi.

Abone ol
Abone ol

Konu ile ilgili raporda şu değerlendirme yapıldı:

"Yataş Yatak    

Kapanış (TL) : 7.59 - Hedef Fiyat (TL) : 7.1 - Piyasa Deg.(TL) : 1137 - 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.49

YATAS 1Ç20’de bizim beklentilerin altında, yıllık bazda %28  artışla 18mn TL net kar açıkladı. (IS Yatırım: 24mn TL Piyasa beklentisi: 26mn TL). Beklentilerimizin hafif altında kalan 1Ç20 FAVÖK ve beklentilerimizin üzerinde gerçekleşen finansman giderleri net kar tarafında görülen sapmanın nedeni oldu. Net satışlar, beklentilere paralel güçlü %39 artış ile 331mn TL olarak gerçekleşti (IS Yatırım: 325mn TL Piyasa beklentisi: 325mn TL).

Yılın ilk iki ayındaki güçlü ekonomik aktivite ve fiyat artışlarının şirketin büyümesini olumlu etkilediğini düşünüyoruz.

Yılın ilk çeyreğinde Yataş’ın Türkiye’deki  bayi sayısı yalnızca net 1 artışla 311 olurken, şirketin sahip olduğu  mağaza sayısı, 5 yeni mağaza açılışı ile 79’a yükseldi. 1Ç20 FAVÖK,  zayıf TL’nin üretim maliyetleri üzerindeki olumsuz etkisi ve  operasyonel giderlerdeki güçlü artış nedeni ile 49mn TL gerçekleşti ve  beklentilerin hafif altında kaldı. (IS Yatırım: 51mn TL Piyasa  beklentisi: 53mn TL).

Şirketin net borcu, net 3mn TL artışla 186mn TL oldu. 1Ç20, dönemsel olarak operasyonel nakit akışının zayıf olduğu bir çeyrek. Olumlu tarafta ise şirketin net yatırım harcamaları yıllık bazda %26 azalışla 12mn TL’ye geriledi ve yatırım harcamalarını satışlara oranı %3,7’e geriledi. Sonuçlara piyasa tepkisinin,  beklentilerin altında gerçekleşen net kar nedeniyle olumsuz olmasını bekliyoruz. Yatas için TL7,1 hedef değer ile TUT tavsiyemizi koruyoruz. Mevcut rakamlarımız kamu bankaları tarafından kısa süre önce açıklanan tüketici kredisi paketlerinin, satışlar üzerindeki potansiyel olumlu etkisini içermiyor."

YATAS YATAS YATAK VE YORGAN SANAYI VE TICARET A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 15.74
Satış 15.75
Değişim 0.18%
Son Değer 15.75
En yüksek 15.92
En düşük 15.5
Haftalık Değişim 5.2104%
Aylık Değişim 8.9965%
Yıllık Değişim 8.9965%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar