Zorlu Enerji (ZOREN) hisse değerlendirmesi

Oyak Yatırım, Zorlu Enerji için 1,75 TL hedef fiyatını ve 'Endekse Paralel Getiri' tavsiyesini korudu. Raporda, ‘Zorlu Enerji beklentimizin altında kalan faaliyet karı nedeniyle 92mn TL net zarar beklentimize karşın 15 milyon TL net zarar açıkladı’ detayına yer verildi.

Abone ol
Abone ol

Konu ile ilgili raporda şu değerlendirme yapıldı:

"ZOREN: Zorlu Enerji beklentimizin altında kalan faaliyet karı nedeniyle 92mn TL net zarar beklentimize karşın 15mn TL net zarar açıkladı.

Herhangi bir piyasa beklentisi bulunmuyordu. FAVÖK 475mn TL ile beklentimiz olan 640mn TL’nin altında gerçekleşti.

Bunda elektrik üretimi faaliyetlerinin kapasite kullanım oranındaki düşüşle FAVÖK’ün  geçen çeyreğe göre %38 zayıflaması etkili oldu.

FAVÖK geçen seneye yakın gerçekleşse de geçen çeyreğe göre %15 geriledi. Geçen seneye göre %269 artan finansman giderleri neticesinde de net kar geçen seneki 64mn TL’den -92mn TL’ye düştü. Net borç/FAVÖK çeyreksel bazda 5,6’dan 5,9’a yükseldi. Hisselerle ilgili 1.75 TL hedef fiyat ile Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar