2023'ün en çok kar artışı beklenen şirketleri

Foreks Haber'in anketine göre Aracı kurumların 4.çeyrek bilanço tahminlerine göre yıllık bazda en çok kar artışı beklenen hisseler belli oldu.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Foreks Haber 4.çeyrek bilanço anket sonuçlarına göre yıllık bazda en çok kar artışı beklenen şirketler belli oldu. 

7 Şubat 2024 tarihinde yayınlanan ve 19 aracı kurumun katılım sağladığı Foreks Haber bilanço anket sonuçları 4.çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre; bankacılık sektörü karında yüzde 13,4, banka dışında ise yüzde 4,9'lük bir gerileme beklentisini ortaya koymuştu. 

Ankette 8'i banka ve 64'si banka dışı olmak üzere toplam 72 hisse senedinin finansal sonuç beklentisine yer verildi. 2023 yılı 4.çeyrek dönem için en çok kar artışı beklenen 10 şirket sırasıyla; Kardemir, Coca Cola İçecek, Türkiye Sigorta, Anadolu Sigorta, Anadolu Efes, Petkim, Mavi Giyim, Türk Traktör, Albaraka Türk ve Şok Marketler oldu. 

Enerji Sektörü Ön Planda

Foreks Haber anketinde, yıllık bazda en çok artış beklenen sektörler ise sırasıyla, taş, toprak sektörü, sigortacılık sektörü, gıda sektörü ile sınai endeksi oldu. En çok düşüş beklenen sektörlerin ise elektrik, iletişim, kimya ve bankacılık olduğu görüldü.

Ankette yer alan 8 bankanın 4'ünün karını geçen yılın aynı dönemine göre artırması beklenirken, 4'ünün ise karında gerileme görüleceği tahmin edildi. 64 şirkete yönelik beklentilerde ise 47'sinde kar artışı, 17'sinde düşüş öngörüsünde bulunuldu. 

Dolayısıyla toplam 72 tahminden 51'inin geçen yılın aynı dönemine göre karını artıracağı, 21'inde ise gerileme yaşanacağı görüşü iletildi.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar