21 Çinli şirket ABD borsalarından çıkarılıyor

S&P Dow Jones Indices'in açıklamasında toplam 21 Çinli şirketin endekslerinden çıkarılacağı belirtildi. Endekslerden çıkarılacak şirketlerin arasında Hikvision ve SMIC de bulunuyor

Abone ol
Abone ol

S&P Dow Jones Indices, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin bazı Çinli menkul kıymetlerin ABD'li yatırımcılar tarafından alınmasını yasaklamasının ardından 21 Çinli şirketi endekslerinden çıkarıyor.

CNBC'nin endeks sağlayıcının açıklamasına dayandırdığı haberine göre 10 Çinli şirkete ait menkul kıymetler 21 Aralık tarihli piyasa açılışı öncesinde erişime kapatılacak.

S&P DJI ayrıca 11 Çinli şirketin menkul kıymetlerini de 1 Ocak tarihli açılış öncesinde tahvil endekslerinden çıkaracak.

ABD'de Kasım ayında yayınlanan bir başkanlık kararnamesine göre Çinli şirketlere ABD yatırımları yasaklanarak seçim sonrasında Pekin üzerindeki baskı artırılmıştı. Kararname 11 Ocak'tan itibaren geçerli olacak.

Söz konusu adım ile birlikte ABD'li yatırım şirketlerinin, yatırım fonları ve diğer fonların, Savunma Bakanlığı tarafından Çin ordusu destekli olduğu belirtilen 31 Çinli şirkette alım yapmasının engellenmesi hedefleniyor.

FTSE Russell geçen hafta Hikvision ve diğer yedi Çin şirketin hisse senetlerini FTSE Küresel Hisse Endeks Serileri ve diğer ürünlerinden sileceğini açıklamıştı.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar