ABD hisselerinde frene basma zamanı geldi mi?

Bu sene büyük ölçekli teknoloji şirketlerinin sürüklediği ralliyle S&P 500’ün rekor seviyeye yükselmesinin ardından Goldman Sachs’a göre frene basma zamanı gelmiş olabilir.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Wall Street Bankası’nın küresel hedge fonu masası başkanı Tony Pasquariello cuma günü müşterilerine yayımladığı notta “Bu bir boğa piyasası, ancak düşüş olasılığı yükseliyor. Bu nedenle siyaset oyununda bir sonraki aşamaya geçerken genel portföy riskini azaltacak yerler aramaya başlamak mantıklı” değerlendirmesini yaptı.

Bu yıl 31 kez rekor kıran ve cuma gününü 5.460 puandan kapatan S&P 500’de yapay zeka trendi çerçevesinde büyük ölçekli teknoloji şirketler ralliyi sırtladı. Pasquariello’ya göre piyasa hala finansal koşulların iyileşmesinden ve büyük ölçekli şirketlerden destek bulabilir. Goldman yöneticisi “Ekonomi büyüdüğü ve karlılık arttığı sürece ciddi boyutta bir satış dalgası nadir görülen bir şeydir” diye yazdı.

Ancak boğa piyasası söylemine yönelik risklerin arttığına da dikkat çeken Pasquariello artan ABD bütçe açığı, hanehalkı ile kurumsal yatırımcıların artan hisse pozisyonları ve bazı büyük ölçekli şirketlerde ralli alanının daralmasını temel riskler olarak görüyor. Pasquariello yatırımcıların sat opsiyonlarıyla portföylerini hedge edebileceklerini belirtiyor.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar