ABD’de 2. el konut satışlarında yeni zirve

ABD’de 2. el konut satışları Ocak ayında konut kredi faizlerindeki düşüşle 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Konut satışları Ocak’ta yıllık bazda ise yüzde 1,7 düştü. Bu yükselişe rağmen satışlar hala pandemi öncesi görülen 2 milyon seviyelerinden uzak seyrediyor.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) verilerine göre 2. el konut satışları 2024’ün ilk ayında yüzde 3,1 artarak yıllıklandırılmış bazda 4 milyona ulaştı. Bu, geçen yıl Ağustos ayından beri en yüksek seviye olarak kayda geçti.

Konut satışları Ocak’ta yıllık bazda ise yüzde 1,7 düştü. Bu yükselişe rağmen satışlar hala pandemi öncesi görülen 2 milyon seviyelerinden uzak seyrediyor.

Ortalama konut fiyatları bu dönemde önceki yıla kıyasla yüzde 5,1 artarak 379 bin 100 dolara yükseldi.

ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı Ekim ayında yüzde 7,79 ile 2000’den beri en yüksek seviyeye çıkarken Aralık ayı sonunda yüzde 6,61’e geriledi.
NAR Kıdemli Ekonomisti Lawrence Yun “Konut satışları önceki birkaç yıla kıyasla düşük kalmaya devam etse de Ocak ayında arz ve talep arttı. Konut kredi faizlerinin geçen yıla kıyasla düşmesi talebin artmasında etkili oldu” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Bloomberght

 

Kategoriler Gündem
Yorumlar