ABD'de perakende satışlar değişmedi

ABD'de perakende satışlar, Nisan'da değişiklik göstermedi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler perakende satışların Nisan’da aylık yüzde 0,4 artmasını öngörmüştü.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

ABD Ticaret Bakanlığı, Nisan ayına ilişkin perakende satış verilerini açıkladı.

Buna göre, perakende satışlar, Nisan'da bir önceki aya göre değişiklik göstermedi. Piyasa beklentisi, perakende satışların bu dönemde aylık yüzde 0,4 artması yönündeydi. Bu durum, yüksek borçlanma maliyetlerinin ve artan borcun alışveriş yapanları daha fazla ihtiyatlı olmaya teşvik ettiğini gösteriyor.

Perakende satışlar, Mart'ta yüzde 0,7 artmıştı. Söz konusu veri 0,6'ya revize edildi.

Ay boyunca yapılan harcamaların büyük kısmı gıda ve benzin gibi temel ihtiyaçlara yapıldı. 13 kategoriden 7’sinde, mağaza dışı perakendeciler, spor malzemeleri ve hobi satıcılarının yaşadığı gerilemenin etkisiyle satışlarda düşüş kaydedildi.
New York Federal Rezerv Bankası'nın Salı günü bildirdiğine göre, hane halkı borcu ilk çeyrekte rekor seviyeye ulaştı ve borçlarını geri ödemekte zorlanan tüketicilerin oranı arttı.

Söz konusu dönemde benzin istasyonları, giyim, elektronik yapı malzemeleri ile yiyecek ve içecek mağazalarının satışları arttı. Aynı dönemde mağaza dışı perakendecilerin, spor malzemeleri, hobi ürünleri, müzik enstrümanları ile kitapçıların, motorlu taşıt ve parçalarının satıldığı yerlerin ve mobilya mağazalarının satışlarındaki azalış öne çıktı.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar