ABD'deki Halkbank davasında kritik gün

New York İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’nde yeni haftanın ilk günü 12 Nisan’da yapılacak duruşmada Halkbank’ın avukatları ve savcılar üst  mahkemenin üç hakimi Raymond J. Lohier, Jr., Susan L. Carney ve William J. Nardini’nin karşısına çıkacak. Hukukçular duruşmada mahkeme  heyetinin nihai kararını vermesini beklemediklerini belirttiler.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Halkbank’ın avukatları ve savcılar üst mahkemenin üç hakimi karşısına çıkacak

Amerikanın Sesi Radyosunun internet sitesinde yer alan habere  göre, Mahkeme heyeti, Halkbank’ın, ‘Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’ kapsamında ABD’de yargılanmayacağıyla ilgili  başvurusuyla ilgili tarafların görüşlerini dinleyecek. Corona virüsü  salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde duruşma telekonferans  aracılığıyla yapılacak.

İstinaf mahkemesi hakimleri, tarafların iddia, savunma ve hukuki  argümanlarını sözlü olarak dinleyecek. Savcılık ve Halkbank’ın  avukatları üst mahkeme hakimlerinin iddia ve savunmalarıyla ilgili  sorularını da yanıtlayacak.

"OLDUKÇA KRİTİK"

Halkbank davasını yakından takip eden hukukçular, 12 Nisan öğleden  sonra New York’taki üst mahkemede yapılacak duruşmayı VOA Türkçe’ye  oldukça kritik olarak değerlendirdiler. Hukukçular duruşmada mahkeme  heyetinin nihai kararını vermesini beklemediklerini belirttiler.

Hukukçular, duruşmada mahkeme heyetinin taraflardan ek savunma ve  delil isteyebileceğini ya da tarafların duruşmadaki sözlü beyanlarını  dinlemelerinin ardından kısa bir süre içinde kararlarını taraflara  yazılı olarak açıklayabileceklerini belirttiler.

VOA Türkçe’ye görüşlerini aktaran hukukçular, üst mahkemenin Halkbank’ın itirazını değerlendirdiğini ancak bu kararın bankanın  lehine bir sonuç çıkması anlamına gelmediğini belirterek, üst  mahkemede Halkbank’ın ABD’de yargılanamayacağıyla ilgili bir kararın  çıkmasının beklenilmediğini ifade ettiler.

HALKBANK LEHİNE KARAR ÇIKAR MI?

Hukukçular, daha önce aynı dava dosyasının diğer sanıkları Hakan Atilla ve Rıza Sarraf’ın benzeri itirazlarının hem federal hem de  istinaf mahkemelerinde reddedildiğini belirterek, üst mahkemeden Halkbank lehine bir sonuç çıkmasını oldukça düşük bir ihtimal olarak  gördüklerini vurguladılar.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar