Almanya'da enflasyon Ocak ayında geriledi

Almanya'da Federal İstatistik Ofisi (Destati) enflasyonun Ocak ayında Aralık ayındaki yüzde 3,7'den yüzde 2,9'a geriledi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Ocak ayında AB üyeleri ile karşılaştırılmak üzere uyumlaştırılan Almanya tüketici fiyatları Aralık ayında yıllık bazda %3.8'den yüzde 3,1'e gediledi.

Enerji ürünleri fiyatları bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %2,8 oranında azalarak genel enflasyon oranı üzerindeki düşürücü etkiye katkıda bulundu. Katı yakıtlar, kalorifer yakıtı, elektrik ve doğal gaz fiyatları düştü.

Aralık 2023 ile karşılaştırıldığında, Ocak 2024'te tüketici fiyat endeksi %0,2 oranında arttı. AB uyumlu TÜFE bir önceki aya göre %0,2'lik bir düşüş yaşadı.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar