Atakey hissesiyle ilgili çarpıcı analiz!

İş Yatırım hazırladığı raporda (ATAKP) Atakey Patates hissesinin detaylı bilanço analizini ve hedef fiyatını yatırımcılarla paylaştı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

İş Yatırım hazırladığı raporda (ATAKP) Atakey Patates hissesinin detaylı bilanço analizini ve hedef fiyatını yatırımcılarla paylaştı.

Detaylar şu şekilde:

UMS-29 ETKİSİ HARİÇ

ATAkey Patates 1Ç24 finansal sonuçlarını açıkladı. Net satışlar 1Ç24'te %125 gibi önemli bir oranda artarak 792 milyon TL'ye ulaştı. UMS 29 hariç tutulduğunda faaliyet kârı üç kat artarak 309 milyon TL'ye ulaştı. UMS 29 hariç FAVÖK %103 artışla 252 milyon TL'ye ulaştı. Üretim hacmi bir önceki yıla göre %83 gibi önemli bir artışla 19 bin tona ulaşırken, satış hacmi %30 artarak 17 bin ton olarak gerçekleşti. İhracat satışları bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla 5 kat artarak 5 bin tona ulaşmıştır. ATAkey Patates, mevsimsel etkilere ve Ramazan ayının etkisine rağmen net satışlarını, FAVÖK'ünü ve net kârını artırmayı başarmıştır. UMS-29'un etkisi olmaksızın ATAkey Patates'in net kârı 1Ç24'te 294 milyon TL'ye ulaşarak yıllık bazda %593 artış göstermiştir. Net kâr marjı da yıllık bazda 26 puanlık artışla %12'den %38'e yükseldi.

UMS 29 KAPSAMINDA

Konsolide bazda, satış gelirleri bir önceki yıla kıyasla %32 artarak 840 milyar TL'ye ulaştı. Brüt kar marjı ve FAVÖK marjı sırasıyla %14,4 ve %15,9 olarak gerçekleşmiştir. UMS-29 muhasebesinin FAVÖK marjı üzerinde önemli bir olumsuz etkisi oldu ve 1Ç 24'te hızlanan aylık enflasyon oranları nedeniyle stok düzeltmesinin marjlar üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle 15,9 puan azaldı.

Şirket, UMS-29 kapsamında 67 milyon TL tutarında parasal zarar kaydetmiştir. Net kar ise 2023 yılının aynı dönemindeki -24 milyon TL'ye karşılık 2024 yılının ilk çeyreğinde 5 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Net kâr marjı ise 1Ç 24'te 4,4 puanlık artışla %0,6'ya yükseldi.

Vergi giderleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla azalmış olsa da, Şirket'in geçen yılki kazancının aksine bu yıl parasal zarar kaydetmiş olması, net kar üzerindeki baskının devam etmesine neden olmuştur.

  • Net borç: 1Ç24 sonunda toplam nakit 595 milyon TL olurken, finansal borç 359 milyon TL olarak gerçekleşmiş ve 237 milyon TL net nakit pozisyonu oluşmuştur. Çiftçilere yapılan avans ödemeleri nedeniyle işletme sermayesi ihtiyacındaki bozulmaya rağmen, faaliyetlerden elde edilen nakit akışı, işletme nakit akışı altında sınıflandırılan parasal kazanç düzeltmelerinin desteğiyle reel olarak büyük oranda yatay seyretmiştir. Öte yandan, artan işletme sermayesi gereksinimi nakit yaratımını baskılamıştır.
  • 2024 Beklentileri: ATAkey Patates, 2024 yılı için halka arz değerleme raporunda belirtilen hedefleri korumaktadır. Enflasyon muhasebesi uygulanmamış (UMS 29 hariç) olarak bakıldığında şirketin 3,5 milyar TL gelir, 1 milyar TL FAVÖK ve %30 FAVÖK marjı hedefi bulunmaktadır.
  • Yorum: UMS-29'un finansallar üzerindeki olumsuz etkisine rağmen, ATAkey Patates reel anlamda hasılat ve net kar büyümesi elde etmeyi başarmıştır. Hisse için 68TL hedef fiyat ile “AL” tavsiyesi vermekteyiz.
ATAKP ATAKEY PATATES GIDA SANAYI VE TICARET A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 48.92
Satış 49
Değişim 1.54%
Son Değer 49
En yüksek 50.3
En düşük 47
Haftalık Değişim 0%
Aylık Değişim 4.3885%
Yıllık Değişim 3.3755%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa Hisse Yorumları
Yorumlar