Bakan Şimşek: Kamu maliyesindeki olumlu görünüm güçlenecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin risk primi ve borçlanma maliyetlerindeki düşüşün altını çizdi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin risk primi ve borçlanma maliyetlerindeki düşüşe vurgu yaptı. Şimşek, "Dezenflasyon sürecinde daha da iyileşecek makro göstergelerimizle birlikte borçlanma maliyetlerimiz düşüşünü sürdürecek ve kamu maliyesindeki olumlu görünüm güçlenecektir" açıklamasında bulundu.

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabındaki paylaşımında şunları kaydetti:

"Borçlanma faiz oranlarımız düşüyor. Programımız sayesinde ülkemize yatırımcı ilgisi artmaya ve CDS risk primimiz gerilemeye devam ediyor. Azalan risk primi ve gerileyen enflasyon beklentileriyle hazine tahvil faizleri düşüyor. 2 yıl vadeli TL cinsi gösterge tahvilin faizi marta göre yaklaşık 1000 baz puan geriledi. 5 ve 10 yıl vadeli dolar cinsi tahvillerin faizi ise nisandan bu yana yaklaşık 50 baz puan düştü. Dezenflasyon sürecinde daha da iyileşecek makro göstergelerimizle birlikte borçlanma maliyetlerimiz düşüşünü sürdürecek ve kamu maliyesindeki olumlu görünüm güçlenecektir."

Şimşek, Türkiye'nin ekonomik göstergelerinin dezenflasyon süreciyle daha da güçleneceğini ve bunun kamu maliyesine olumlu yansıyacağını belirtti.

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar