​Bankacılık hisseleri bir ayda yüzde 25 kazandırdı

BIST'te işlem gören banka hisseleri Merkez Bankası'nın TL olarak tutulan zorunlu karşılıklara faiz verilebileceği açıklamalarından bulduğu destekle yatırımcısına bir ayda yaklaşık yüzde 25 kazandırdı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Borsa İstanbul'da işlem gören banka hisseleri Merkez Bankası'nın TL olarak tutulan zorunlu karşılıklara faiz verilebileceği açıklamalarından bulduğu destekle yatırımcısına bir ayda yaklaşık yüzde 25 kazandırdı.

Borsa İstanbul'da işlem gören banka hisseleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bankaların TL olarak tuttuğu zorunlu karşılıklara faiz verilebileceği yönündeki açıklamalarından bulduğu destekle yatırımcısına bir ayda yaklaşık yüzde 25 kazandırdı.



Mart ayında, 30 Mart'ta yapılan yerel seçimin ardından siyasi belirsizliğin ortadan kalkacağına yönelik iyimserlikle yükseliş trendine giren banka hisselerinden hesaplanan bankacılık endeksi, 25 Mart'ta açıklanan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde TCMB'nin TL olarak tutulan zorunlu karşılıklara faiz verebileceği yönündeki görüşle yükselişini hızlandırdı. Şubat ayını 106.746 puandan tamamlayan bankacılık endeksi, mart ayında yüzde 19,3 oranında değer kazanırken, nisan ayının ilk günündeki atışla da kazançlarını yüzde 25'e genişletti. Son bir ayın performanslarına bakıldığında Borsa İstanbul'da, hesaplanan sektör endeksleri arasında açık ara en iyi performansı gösteren bankacılık endeksi, böylece 2013 yılı mayıs ayından başlayarak şubat ayına kadar devam eden düşüş trendinden güçlü bir çıkış yapmış oldu.



2013 yılı mayıs ayında tarihinin en yüksek seviyesi olan 200.307 puanı gören bankacılık endeksi, şubat ayında gördüğü en düşük 103.477 puana kadar devam eden düşüş trendinde yatırımcısına yüzde 48 zarar ettirmişti. Banka hisselerindeki hızlı yükseliş, halka açıklık oranları ve yüksek likiditeleri nedeniyle BIST 100 endeksi için de lokomotif görevi görmesine neden oldu. BIST 100 endeksi banka hisseleri öncülüğünde son bir ayda yaklaşık yüzde 16 oranında artış kaydetti.



Merkez Bankası'ndan Daha Güçlü Sinyaller Gelmeli

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Bankacılık Analisti Recep Demir, mart ayına kadar defter değerinin altında işlem gören ve ucuz değerlemelerin yapıldığı bir bankacılık endeksi olduğuna dikkati çekerek, mart ayında Merkez Bankası'ndan gelen zorunlu karşılık açıklaması ve politik ortamın istikrar lehine gelişmesinin banka hisselerini desteklediğini belirtti.



Gelişen ülke piyasalarına girişlerin arttığı mart ayında, açıklanan son veriler ışığında bankacılık sektörü kredi kalitesinde beklendiği gibi bir bozulmanın olmadığının görülmesi ve yılın ikinci yarısına yönelik iyimserliğin de yükseliş eğilimini desteklediğini ifade eden Demir, özellikle Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinin ardından yılın ikinci yarısına yönelik zorunlu karşılıklar ve sermaye yeterliliği ile ilgili pozitif düzenlemelerin gelebileceği beklentisinin arttığını kaydediyor.



Demir, olumlu havanın devam etmesi için siyasi istikrarın kalıcı olacağına ilişkin algının devam etmesi, sektör ile ilgili pozitif düzenlemelere ilişkin daha güçlü sinyallerin gelmesi ve makroekonomik göstergelerde düzelmenin olması gerektiğini ifade ediyor.

Kategoriler Gündem
Yorumlar