Bankacılık sektöründe toparlanma sinyali: Hisselere nasıl yansır?

HSBC, bankacılık sektörü karlılıklarında yılın ikinci yarısında toparlanma bekliyor. Değerlendirmede, 2021 mali yılı sonunda banka karlılıklarında %8  artış beklendiği ifade edildi.

Abone ol
Abone ol

Kuruluş tarafından hazırlanan raporda, TCMB'nin son dönemde attığı  faiz artırımı adımları ile koronavirüs tedbirlerinin bankaların yakın  vadeli karlılık görünümünü bozduğu ifade edildi. Bununla birlikte yılın  ikinci yarısında ise karlılıklarda güçlü toparlanma beklendiğinin  altı çizildi.

HSBC, "Banka karlılıklarının gelecek 2 yıl içinde provizyon  maliyetlerinin normalleşmeye başlaması ile kayda değer oranda  toparlanacağı beklentimizi koruyoruz" yorumu yaparken, banka paylarında  son dönemde görülen ralli sonrasında daha tercihli bir konum alındığını  belirtti.

Değerlendirmede, 2021 mali yılı sonunda banka karlılıklarında %8  artış beklendiği ifade edildi. 2021 yılı ilk yarısının düşük bazı  nedeniyle 2022 mali yıl sonunda ise karlılık büyümesi %65 öngörüldü.

Raporda,

  - Akbank için hedef fiyat 6,75 TL'den 8,15 TL'ye çıktı, tavsiye 'Al'  olarak korundu

  - Garanti Bankası için hedef fiyat 11,90 TL'den 12,10 TL'ye çıktı,  tavsiye 'Al' olarak korundu

   - İş Bankası C için hedef fiyat 7,55 TL'den 8,00 TL'ye yükseldi,  tavsiye 'Tut' olarak korundu

   - Yapı Kredi Bankası için hedef fiyat 2,60 TL'den 3,35 TL'ye  yükseldi, tavsiye 'Al'dan 'Tut'a indirildi.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar