Bir hisse bir analiz: Pegasus

Yapı Kredi Yatırım, 2020 son çeyrek bilançosu piyasa beklentilerinin altında gelen Pegasus hissesi için 56,5 TL hedef fiyatla ‘Endeks Altı Getiri’ tavsiyesini korudu.

Abone ol
Abone ol

Detaylar şu şekilde:

"Pegasus, 4Ç20 UFRS finansallarında, 69 milyon Avro net zarar açıkladı. Piyasa beklentisi 42 milyon Avro zarar, bizim beklentimiz ise 36 milyon Avro zarardı.

Sonuçlar, beklentilerimiz paralelinde, yukarıdan aşağıya ciddi bir zayıflığı işaret ederken, 22 milyon Avroluk varlık satışından kaynaklanan zarar net zararı daha da arttıran bir unsur oldu. USD’nin hem Avro hem de Lira karşısındaki değer kaybı sayesinde kaydedilen 31 milyon Avro değerleme farkı geliri ise zararı azalttı. Sonuçları olumsuz olarak değerlendiriyor, sonuçlara piyasa tepkisinin de bu yönde olmasını bekliyoruz.

Pegasus’un toplam gelirleri, 4Ç20’de %50 daha az yolcu taşınması ve yolcu birim gelirlerindeki gerileme sonrası %65 azaldı. Arz edilen bir birim kapasite başına elde edilen gelirler (RASK) yıllık %40’a yakın gerilemeyle 2.22 Avro cent olurken, birim giderler (CASK), 3,32 Avro cent, akaryakıt hariç birim giderler ise 2,60 Avro cent oldu.

Şirket yönetimi sabit giderlerinde %43’lük kısıntıya gitmesine rağmen, ciro tarafındaki olağanüstü zayıf seyir yüzünden, yıllık 16 puan düşüşle %7 VAFÖK marjı açıkladı. 2020 yıl sonu itibariyle şirketin net borçluluğu 1,6 milyar Avro olup, bu geçen senenin aynı dönemindeki 846 milyon avro net borcun neredeyse iki katıdır. Şirket yönetiminin verdiği bilgiye göre, 4Ç20’de aylık ortalama 30 milyon Avro nakit harcayan şirketin, nakit rezervleri 426 milyon avro düzeyindedir.

Geçen yıl bu zamanlarda, henüz Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuş yasak ve kısıtlamaları başlamadan önce Pegasus’un 2020 yılında 240 milyon Avro civarı net kar elde etmesini bekliyorduk.

Bugün baktığımızda, şirketin yılı 211 milyon Avro zararla kapattığını görüyoruz. Aynı dönemde, şirketin net borcu da 846 milyon avro düzeylerinden 1,580 milyon Avro’ya yükselmiştir. İleriye dönük bakıldığında, manalı bir toparlanma için gerekli şartların oluştuğu ve risklerin ortadan kalktığını söylemek zordur.

Nitekim, şirket yönetimi de, süregidenbelirsizlikler nedeniyle 2021 yılı için herhangi bir finansal öngörüde bulunmamıştır. Bize göre, genel olarak havacılık, özel olarak da Pegasus için olumsuz duruşumuzu değişitrmek için halen erkendir çünkü bunu gerektirecek herhangi somut ve sayısal bir iyileşme mevcut değildir. Hisse için 56,5 Lira hedef fiyatla ‘Endeks Altı Getiri’ notumuzu 4Ç20 sonuçları ışığında muhafaza ediyoruz."

PGSUS PEGASUS HAVA TASIMACILIGI A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 74.95
Satış 75.05
Değişim 0.45%
Son Değer 74.95
En yüksek 77.2
En düşük 74
Haftalık Değişim 1.6271%
Aylık Değişim 3.9528%
Yıllık Değişim 0.4691%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar