Borsa İstanbul'da sert düşüş

Türkiye'nin CDS'i yeniden 500 seviyesinin üzerine çıkarken, dolar 7 liraya doğru hareketlendi. Riskten kaçışla tetiklenen kayıplar öğleden sonra hızlanarak BIST-100 endeksini yüzde 3.6 aşağı çekti.

Abone ol
Abone ol

Bayram tatili nedeniyle bu hafta üç buçuk gün işlem yapılacak piyasada satışlar hızlanmaya başladı.

Dolar/TL'nin yaklaşık 1.5 aydır izlediği stabil seyir, dün geceden itibaren yerini 7 seviyesine doğru yükselişe bıraktı. Türkiye'nin CDS'i yeniden 500 seviyesinin üzerine çıkarken, Borsa İstanbul'da ise bugün yüzde 3.6 düşüş yaşandı.

Dolar ve euro yükselişte

Dolar başlıca para birimleri karşısında Temmuz'da yüzde 3.6 geriledikten sonra yaklaşık 10 yılın en kötü aylık performansını kaydetmeye hazırlanıyor. Dolar endeksi Mayıs ortasından bu yana yaklaşık %7 geriledi. Açık dolar pozisyonları iki yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor. Bankacılar küresel piyasalarda dolardaki zayıf seyre rağmen dolar/TL'de bir düşüş görülmediğine aksine yükseliş yaşandığına dikkat çekiyorlar. Analistler TL'nin artık "kontrol edilen" bir para birimi olduğunu, mevcut döviz rejiminin uzun vadede sürdürülebilir olmadığını, dün ve bugünkü piyasa hareketlerinin bu TCMB rezerv yeterliliklerine ve kur politikalarına yönelik endişeleri yansıttığını belirtiyorlar. Öte yandan bankacılar ABD'de Türkiye'ye karşı Rus hava savunma sistemi alımı nedeniyle devam eden yaptırım sürecinin ve AB ile Akdeniz'de gerilen ilişkilerin de TL'deki baskıyı arttığını söylüyorlar. Gün içerisinde 6.9795'e kadar yükselen dolar/TL gün sonuna doğru 6.95 seviyesinde yer aldı. Bugün en yüksek 8.19'u gören Euro/TL ise kapanışta 8.16 seviyesinde yer aldı.

Borsada satışlar son iki saatte hızlandı

Hisse senedi piyasasında dolar/TL yükseliş ve riskten kaçışla tetiklenen kayıplar öğleden sonra hızlanarak BIST-100 endeksini %3.6 aşağı çekti. Güne düşüşle başlayan BIST-100 endeksi, seansın son iki saatinde kayıplarını hızla artırarak 1,152.7 puana kadar geriledi. Kapanış da günün en düşük seviyesinden gerçekleşti. 27 Mart'tan bu yana en sert düşüşü kaydeden endeksteki beş hisse hariç tüm hisseler değer kaybetti. Bir aracı kurum yöneticisi, Haziran ayının son haftasında bu yana yabancı yatırımcıların hisse piyasasında net satış tarafında olduklarına dikkat çekerek, "Dört haftadır aralıksız süren yabancı satışların devam ettiğini tahmin ediyoruz. TL'de dün gece görülen atak ve bugün CDS'te görülen sıçrama çıkışı tetiklemiş olabilir. 1,170 önemli bir destek seviyesiydi ancak çok hızlı kırıldı" dedi. Bankacılık endeksi de günü %4.5 kayıpla 1,196.8 puandan tamamladı.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar