"Borsa yatırımcısının yüzde 75'inin yatırımı 50 bin TL’nin altında”

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Pamir Karagöz, Borsa yatırımcısının yüzde 50’sinin bakiyesi 10 bin TL’nin altında, yüzde 75'inin bakiyesi ise 50 bin TL’nin altında.” açıklamasını yaptı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Pamir Karagöz, “Borsa yatırımcısının yüzde 75'inin bakiyesi 50 bin TL’nin altında.” açıklamasında bulundu.

Bloomberg HT’ye konuk olan Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Pamir Karagöz, halka arzlar ve Borsada yatırımcı sayısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

TSPB’nin ilk kadın Başkanı olan Pamir Karagöz, sermaye piyasalarının pandemi sonrası “ciddi” bir yerli yatırımcı ilgisi gördüğünü belirtti. Faizler yükselmesine rağmen yatırımcı sayısının arttığını söyleyen Karagöz, bu durumun oldukça sevindirici olduğunu kaydetti.

Karagöz, “Borsa tarafında her 10 kişiden birisi hisse senedi yatırımcısı. Halen tasarrufların yüzde 45'i sermaye piyasalarında. Burada artık kalıcılıktan bahsedebiliriz.” dedi.
Şu an 7,7 milyon yatırımcının yüzde 41’inin 34 yaş altı gençleri oluşturduğunu belirten Karagöz, “Kadınlar yatırımcı sayımızın yüzde 40’ını oluşturuyor. "

Karagöz değerlendirmesinde ayrıca, Türkiye’de halka açık şirketlerdeki kadın yönetici oranının yüzde 18 olduğunu, Avrupa ülkelerinde ise bu oranın yüzde 40’lara vardığını söyledi.

Kaynak: Bloombeght

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar